Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Nezařazené Čím krmit potkana - krmné směsi, zelenina, ovoce, bylinky, živočisné bílkoviny, přílohy, pamlsky, nevhodné potraviny

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Čím krmit potkana - krmné směsi, zelenina, ovoce, bylinky, živočisné bílkoviny, přílohy, pamlsky, nevhodné potraviny Email
Čtvrtek, 09. srpen 2018 | Vložil: MVDr. Michaela Dvořáková | Zobrazeno: 2286x

cim krmit potkanaPotkan je v podstatě všežravec. Základem jeho stravy jsou nejrůznější krmné směsi (nepřeháníme to však se slunečnicovými semeny či ořechy, aby potkan zbytečně netloustnul), jako zpestření mohou posloužit živočišné bílkoviny doplněné zeleninou a ovocem, případně na přilepšenou můžeme nabídnout i něco dalšího z lidského jídelníčku. Přístup k vodě by měl být neustálý, nejlépe prostřednictvím napaječky, protože vodu v misce může potkan převrhnout nebo znečistit.

Krmné směsi

Krmné směsi jsou základním pilířem potkaní stravy. Jedná se o směs obilnin (pšenice, oves, ječmen, případně výrobky z nich jako jsou vločky, kroupy, burizony) a nejrůznějších semen (slunečnice, lněné semínko, hrách, cizrna). Pokud máte vybíravého potkana, který z krmné směsi vybere jen ta nejchutnější sousta a zbytku si ani nevšimne, tak mu můžete zakoupit kompletní granule pro potkany, kde je každý kousek stejný a tím pádem i nutričně vyvážený.

Při výběru krmných směsí bychom vždy měli číst složení a nevybírat jen podle ceny.

 

Zelenina

Zelenina poskytne potkanovi nejen vlákninu, vitamíny či minerály, ale také doplní tekutiny. Zeleninu vždy důkladně omyjeme a nenabízíme zeleninu plesnivou či zapařenou. Potkanům chutná např. okurek, cuketa, mrkev, kedluben, květák, kukuřice, hrášek, salát, ale i rajče či červená řepa.

 

Ovoce

Ovoce je opět zdrojem vitamínů, vlákniny, vody i cukru, proto potkanům velmi chutná a může sloužit jako motivační odměna, avšak množství hodně sladkého ovoce je dobré regulovat. Před podáváním ovoce dobře omyjeme. Vhodné je jablko, banán, hruška, meloun, jahody, maliny atd. Nevhodné jsou citrusy a dokonce jedovaté je pro potkany avokádo.

 

Bylinky

Jako doplněk stravy pro potkany můžeme využít i nejrůznější bylinky. Vhodné jsou tyto: (pro více informací rozklikněte jednotlivé bylinky)

Pokud potkany pouštíte proběhnout po bytě, tak je vždy mějte pod dohledem, aby vám doma nesežrali nějaké pokojové rostliny, mnoho z nich je jedovatých!

 

Živočisné bílkoviny

Živočisné bílkoviny můžete využít jako pamlsek, velmi vhodné jsou pro březí samičky, k občasnému pochutnání se hodí pro všechny potkany. Nabídnout potkánkům můžeme sýry, bílý jogurt, tvaroh, vejce (klidně i se skořápkou), maso (nesolené a nekořeněné), masové kapsičky pro kočky či psy, rybí maso či moučné červy.

 

Přílohy

Potkánkům můžeme v menších množstvích nabídnout vařené těstoviny, rýži nebo brambory (pokud možno nesolené).

 

Pamlsky

Aby se potkan naučil nějaký nový kousek, potřebuje motivaci. Ideální motivací je pro potkana nějaká chutná dobrůtka. Můžeme využít slaďoučké ovoce, nebo vydatnou živočišnou bílkovinu (záleží na preferencích konkrétního potkana). Nicméně můžeme zakoupit i pamlsky určené přímo pro potkany. Nedoporučuji nejrůznější dropsy či pamlsky obalené medem, jelikož jsou příliš kalorické a vlivem častého odměňování by se z našeho milého potkánka mohl stát nemocný obézní jedinec.

 

Nevhodné potraviny

Potkanům můžeme nabídnout v malých množstvích téměř cokoli, ale některé potraviny jsou pro ně nevhodné, případně i jedovaté. Jedná se o čokoládu, solené brambůrky, sušenky, uzeniny, kořeněná jídla, avokádo, jedovaté rostliny, zaplísněná či shnilá zelenina a ovoce atd.

 


 

Nezapomínejte ani na obrušování zoubků - o tomto tematu se může více dozvědět v jednom z předchozích článků.

Více o chovu potkanů se dozvíte v článku: Potkan - chov, klec, krmení, rozmnožování, nemoci, hračky, hamaky

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny