Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Právo a sebeobrana Zrušení, vyvázání spoludlužnictví hypotéky a úvěru při rozvodu je problém

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Zrušení, vyvázání spoludlužnictví hypotéky a úvěru při rozvodu je problém Email
Úterý, 16. září 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 13083x
zruseni_vyvazani_spoludluznictvi_hypoteky_uveru_na_dum_byt_bydleni.jpgVyvázání či chcete-li zrušení spoludlužnictví není nikdy jednoduchá věc. Článek se zaměřuje na situaci při rozvodu manželství a zmiňuje různé varianty a řešení této situace. Článek jsem sice zařadil do kategorie právo, ale realizace vyřešení zániku dluhu záleží spíše na dohodě než na právech.

  vyvázání ručitele

Předpokládejme, že rozvádějící se manželé se dohodnou, že jeden z nich zůstane v domě se závazkem, který bude sám splácet. Vyvázání může být ale problém!

 

Vyvázání spoludlužnictví manžele nebo manželky z domu není jednoduché

Tady může nastat ovšem problém číslo 1. Banka to nemusí vůbec povolit, pokud ten, kdo chce dále sám splácet, nebude dostatečně bonitní, neprokáže bance požadovaný příjem. V takovém případě nezbývá, než se pokusit najít jiného spoludlužníka, což může být velmi náročné a nemusí se setkat s úspěchem. Pokud se vhodný spoludlužník najde, druhý manžel se z hypotečního úvěru vyváže.

Tady ale velký pozor - jsou případy, které by měly být varováním pro ty manžele nebo manželky, kteří dům opouštějí a nejsou nadále už jeho spolumajiteli! Oba manželé musejí společně požádat banku o vyvázání jednoho z nich ze závazku splácet hypotéku. Jinak to banka neudělá. Neboli ten, kdo z domu odchází, si sám banku o vyvázání z úvěru požádat nemůže. Takže by nadále všude figuroval s poznámkou, že splácí hypotéku a další úvěr mu už nikdo nedá.

 

Nové bydlení rozvedeného - musí mít patřičné zisky

Pokud se ale opravdu smluvně manželé dohodnou, že podají bance žádost o vyvázání jednoho z nich a banka to provede, může si manžel odcházející ze společného domu zažádat o "svou" hypotéku na své nové bydlení. I to může ovšem mít háček. Banka k němu přistupuje jako k úplně novému klientovi, takže opět musí prokázat dostatečné příjmy. Pokud nejsou akceptovatelné, musí opět hledat spoludlužníka (rodiče, kamarádi, ...), nebo se spokojit jen s částí peněz, které mu banka schválí, a zbytek najít jinde.

 

Ponechání úvěru a vyplacení rozvedeného

Další možností je, že jeden z manželů v domě zůstane, bude nadále sám splácet  a ještě toho druhého vyplatí, aby si mohl pořídit vlastní bydlení. To ovšem opět záleží na vzájemné dohodě.

 

Krajní mez - společné bydlení rozvedených

A pokud se nic nepovede, k dohodě nedojde a banka nic nepovolí? Po neúspěšném vyčerpání všech možností je tady však ještě jedna situace - ze všech možná psychicky nejnáročnější - rozvedení manželé zůstávají spolu bydlet v domě nebo bytě a splácejí dále...

 

Manželský svazek nezanikl a vy žádáte o půjčku? Opět problém!

Pozor i na situaci, kdy jsme ženatí nebo vdané, ale nežijeme spolu, a v extrémních případech jsme manžela nebo manželku třeba léta neviděli. To se může stát, třeba pokud se žena provdá za cizince, rozvede se v jeho zemi a u nás pořád nestíhá uvést papíry do pořádku. Pak si po letech chce vzít hypotéku a ke svému údivu zjistí, že banka vyžaduje manželův souhlas. I pokud s ním nežije. Nebo doporučí ženě, aby přinesla české potvrzení o rozvodu. Banka si vždycky hlídá veškerá možná rizika. 

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny