Náhodné stránky webu
- (31.12.2017) Jak se projevuje žloutenka kojených novorozenců - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina
- (28.09.2009) Křečové žíly - příčina, léčba, operace, cviky a polohování
- (30.04.2014) Výměna kyčle, TEP - video, animace
- (16.11.2013) Syndrom předčasného stárnutí, progerie - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie
- (01.12.2016) Jak se projevuje hypertrofická kardiomyopatie HKMP - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Kdo má a nemá nárok na nemocenskou? Neschopnost po opilosti, rvačce, trestném činu |
![]() |
Pondělí, 15. září 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 8665x |
___ ___ Tzv. nemocenská je sociální dávka, která nahrazuje ucházející příjem účastníkům nemocenského pojištění (povinně pojištěným zaměstnancům a též dobrovolně pojištěným osobám samostatně výdělečně činným), jež byli uznáni dočasně práce neschopnými nebo jimž byla nařízena karanténa; dále v době ústavní péče nebo komplexní (zdravotní pojišťovnou plně hrazené) péče lázeňské apod. (Lázeňská péče příspěvková nezakládá pracovní neschopnost, a proto nemocenské při ní nenáleží. Pouze ve výjimečných případech může lázeňský lékař uznat pracovní neschopnost, pokud během příspěvkové lázeňské péče nemohou být občanovi (pojištěnci) poskytovány lázeňské procedury z důvodu jeho onemocnění (např. chřipkou), nejdéle však na dobu 5 kalendářních dnů. Totéž platí v případě lázeňské péče hrazené z prostředků občana (tedy poskytované mimo rámec veřejného zdravotního pojištění.) Nárok na nemocenskou nemá mj. ten, kdo si přivodil pracovní neschopnost
Má-li však zaměstnanec rodinné příslušníky, může jim být i v těchto případech vypláceno nemocenské až do výše tří čtvrtin. Zaměstnanci bez rodinných příslušníků, aby nebyl vystaven hmotné nouzi, může být s výjimkou případu, kdy si přivodil pracovní neschopnost v úmyslu vylákat sociální dávky vypláceno nemocenské až do výše poloviny. O tom rozhoduje příslušná okresní (v Praze Pražská, v Brně Městská) správa sociálního zabezpečení. Dočasnou pracovní neschopnost (čili krátkodobý stav poruchy zdraví, která je způsobena nemocí nebo úrazem a jejímž následkem je dočasná neschopnost člověka pracovat) posuzuje pouze ošetřující lékař, popřípadě lékař okresní (v Praze Pražské, v Brně Městské) správy sociálního (nemocenského) zabezpečení. Ošetřující lékař uzná občana práce neschopným, jestliže vyšetřením zjistí, že mu jeho zdravotní stav pro nemoc nebo úraz nedovoluje vykonávat dosavadní zaměstnání. Dále uzná občana práce neschopným, pokud byl tento občan přijat do ústavní péče ve zdravotnickém zařízení nebo mu byla na náklady zdravotního pojištění poskytnuta komplexní (tedy zdravotní pojišťovnou plně hrazená) lázeňská péče, a to na celou dobu léčení, rovněž uzná práce neschopným občana, který byl jako průvodce přijat s nezletilým dítětem do ústavní péče, a též občana, který nemůže vykonávat dosavadní zaměstnání pro poškození nebo ztrátu ortopedické pomůcky, a to po dobu nezbytně nutnou k její opravě nebo opatření pomůcky nové. Lékař uzná v souvislosti s těhotenstvím a porodem práce neschopnou i ženu, která nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.
Odkdy je pacient práce neschopný?Pracovní neschopnost začíná až dnem, kdy ji lékař zjistil. Má-li občan v tento den směnu již odpracovanou, pracovní neschopnost začíná následujícím kalendářním dnem. Při uznávání pracovní neschopnosti zásadně platí, že lékař ji uznává do budoucna, pouze v odůvodněných případech, zejména tehdy nebyl-li lékař včas k dosažení, může lékař uznat občana práce neschopným dřívějším dnem (tedy zpětně), nejvýše však 3 kalendářní dny přede dnem, v němž pracovní neschopnost zjistil. Za delší období tak může učinit jen po předchozím písemném souhlasu lékaře okresní správy sociálního zabezpečení.
|