Dobrý večer, dnes je středa 21.2.2024, svátek slaví Lenka, zítra Petr.

Žaloba za nevyplacenou mzdu zaměstnavatelem? Nespěchejte.

nevyplacena_mzda_zamestnavatelem.jpgProsím, jaké jsou možnosti zaměstněnce, který dal výpověď z pracovního poměru a bývalý zaměstnavatel mu neproplatil poslední mzdu ač na to mám právo? Zajímají mě možnosti, zda s tím může něco udělat pracovní úřad nebo jiný kontrolní orgán nebo zda mám rovnou podat žalobu k soudu.

Žaloba za nevyplacenou neproplacenou mzdu zaměstnanci

 

Váš pracovně právní dotaz chápu tak, že Váš pracovní poměr už skončil a zaměstnavatel Vám vůbec nevyplatil mzdu, ačkoliv mohl (byl a je solventní, není na něj uvalen konkurz).


Nejrychlejší způsob, jak se domoci Vašich práv, je nejprve napsat zaměstnavateli dopis, ve které stanovíte lhůtu pro zaslání mzdy a vyzvete jej ke splnění zákonné povinnosti a v dopise uvedete, že pokud do stanoveného data nebude sjednána náprava, obrátíte se na kontrolní orgány případně na soud.


Po stanoveném datu obratem kontaktujte kontrolní oddělení Úřadu práce místně příslušné podle adresy zaměstnavatele (je možná osobní návštěva a současně mít celou záležitost sepsánu – asi je vhodné použít i kopii dopisu pro zaměstnavatele). Úřad práce je povinen Vaši stížnost přešetřit a ze zkušenosti mohu říci, že se tak k Vaší mzdě dostanete rychleji než přes soud. Soud je pochopitelně další instance v případě, že by zaměstnavatel ignoroval rozhodnutí úřadu práce. Jiná situace by byla, pokud by zaměstnavatel byl v konkurzu a nevyplatil mzdy i dalším zaměstnancům, tam by pak byla situace složitější a navrhovala bych nejprve jednání se správcem konkurzní podstaty.
JUDr. Dana Blažková

Právní poradna zdarma - pracovní právo:

(po kliknutí na sekci poradny se otevře nová stránka na hledampraci.cz)
Zdroj:
hledampraci.cz

Žaloba za nezaplacenou mzdu - vzor ke stažení zdarma, formulář ke stažení zdarma