Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Právo a sebeobrana Porušení autorského práva použitím fotografií na webu, facebooku

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Porušení autorského práva použitím fotografií na webu, facebooku Email
Úterý, 13. srpen 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5004x

poruseni-autorskeho-prava-pouzitim-fotografii-na-webu-facebookuVlastní internetové či facebookové stránky dnes mají i nejmenší firmy. Aby ne, vždyť bez nich jako by neexistovaly. Má to ale svá nebezpečí. Stačí málo. Uvidíte na internetu fotografii, která se vám báječně hodí do stránek. Proč si ji nestáhnout k sobě a nepoužít? Co je na internetu, je přece pro všechny, ne?

___

___

To je omyl, není. Na svou nevědomost teď doplácí stále víc majitelů stránek. Advokáti se totiž začali zajímat o porušování autorských práv u fotografií. Pokud nemáte souhlas majitele autorských práv s využitím jeho obrázků, na své stránky je dát nesmíte. Popravdě řečeno, neměli byste si je ani stahovat do počítače. Tak daleko ale pátrači ještě nedošli. Zatím se riziko týká pouze internetových webových stránek.

Nejde ale jen o fotografie nebo obrázky. Také okopírovat cizí text bez jakékoli úpravy může skončit soudem. Nejnebezpečnější jsou přesto grafické prvky. Ty totiž podléhají autorskému zákonu. Loga, grafy, zkrátka všechno co používáte bez pokud možno doložitelného souhlasu majitele autorských práv, vás může přijít na desetitisíce korun.
Nebezpečí hrozí i neziskovým organizacím. Ilustrační fotografie hladovějících Afričanů, která patří některé z velkých zahraničních fotobank, může neopatrnou neziskovku finančně zničit.

Pokud dostanete dopis od advokáta s tím, že neoprávněně užíváte obrázky (nebo cokoli jiného), raději se zkuste dohodnout mimosoudně. Leda byste vše nezpochybnitelně užívali se souhlasem majitele autorských práv. Pamatujte, že zásah do autorských práv je minimálně přestupek s pokutou až 150.000 Kč. V případě, že se věc vyhodnotí jako trestný čin, mohou být sankce někdy až do desítek milionů. To byste však museli použít velké množství textů nebo obrázků ve vysokém rozlišení.

 


Související článek, Bezplatná právní poradna online:

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny