Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Počty, čísla, významy přísloví, definice Kdo je šupák, co je to šupák - původní význam slova, definice

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Kdo je šupák, co je to šupák - původní význam slova, definice Email
Pátek, 01. únor 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 15527x
co_nebo_kdo_je_to_supak.jpgCo je to nebo kdo je to šupák? Co šupe a jak vůbec vzniklo toto slovo? Jestli hádáte, že někdy v dávné minulosti, podobně jako jiná slova v této části webu, uhádli jste.

 

___ 

___ 


Kdo je to šupák - význam slova, definice

Naši předkové vytvořili citoslovce šup a šoupat jako zvukomalebná vyjádření pohybu. Němci, vlastně jejich předkové, se zachovali stejně a pohyb určitého druhu vyjádřili podobně znějícím slovesem schieben, které známe v podobě šíbovat a které překládáme jako sunout a postrkovat.
Z něj pak vzniklo podstatné jméno Schub, psáno s b na konci, které znamená postrk, ten policejní. Což byl trest dnes už neznámý; lehčí zločinci, eventuálně lidé, kterým se tehdy ještě neříkalo bezdomovci, se za policejního doprovodu přepravovali takzvaným postrkem, německy Schubem, česky šupem, do své domovské obce. Posílání šupem už neznáme, ale slovo šupák je v češtině běžné. Původně se jím označovali právě ti pobudové posílaní šupem, šupáci.

Další šup se v češtině vyskytuje v souvislosti s penězi. Někdo to rád udělá za pár šupů, ten druhý nemá v kapse ani šup. Zde nejde ani o pohyb, ani o šupy jako rány, ani o postrk, zde jde o šupiny. Šupy jako malé, hodně malé peníze jsou přirovnávány k rybím šupinám, které vypadají skoro stejně jako mince a nemají žádnou hodnotu.
Dodejme, že šupina je cizí slovo, do češtiny přešlo z němčiny, kde Schuppe souvisí se slovesem schaben, oškrabovat - šupiny je třeba z ryb před požitím oškrábat. Ale vraťme se k německému schieben, sunout, postrkovat. S něj vzniklo nejen šíbovat a šup jako policejní postrk, ale také šuple jako zásuvka. Do podoby šuple a zdrobnělin šuplík a šuplátko si naši předkové přetvořili německé Schublade, v doslovném překladu zasouvací skříňka.

Mimochodem české slovo zásuvka se místo dříve zcela běžného šuple prosadilo až někdy ve 20. století.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny