Dobrý večer, dnes je středa 29.5.2024, svátek slaví Maxmilián a Maxim, zítra Ferdinand.

Co znamená vyčistit Augiášův chlév - význam, vysvětlení

vycistit_augiasuv_chlev.jpgVyčistit Augiášův chlév je ustálené slovní spojení, které vešlo do slovníku jako rčení, přirovnání. Vyjadřuje výzvu k likvidaci úděsného a nezvladatelného nepořádku, k nutnosti zametení, čistky a vyhazování tam, kde je něco v nepořádku, zejm. ve společnosti nebo hospodaření.

 

___

___

Jak vzniklo pořekadlo vyčistit Augiášův chlév

Král Eurystheus uložil bájnému silákovi Héráklovi jako pokání za jeho předešlé zlé činy vykonat dvanáct obtížných úkolů. Vymýšlel je, ale i s velkou chutí Hérakla urážel a ponižoval.

Pátým úkolem v řadě bylo vyčištění chlévů krále Augiáše, který měl nejen ohromná stáda dobytka, ale ještě bohové zařídili, že stáda byla plodná a odolná vůči všem nemocem. A když třicet let nikdo nekydal hnůj ve chlévě a puch zamořoval celý peloponéský poloostrov, měl zasáhnout Hérákles. Ten obhlédl situaci a za slib odměny - desetiny stád slíbil, že bude večer vše čisté, uklizené. Pak prorazil na dvou místech zdi, změnil tok dvou blízkých řek Alfeios a Péneios a jejich proud se prohnal chlévy a stájemi. Úkol byl večer hotov.

Bohatý, ale lakomý Augiáš se začal vytáčet a dohadovat, že úkol byl zadaný Eurystheem a potom ještě zapíral, že by desetinu stád slíbil. Zasedl soud a Héráklés a Augiášův syn Fýleus byli vyhnáni ze země a navíc Eurystheus úkol neuznal za splněný, protože prý si Augiáš Hérakla na práci najal. Vše mělo dohru po letech - Héraklés zničil Augiášovo království, krále zabil a na jeho místo dosadil jeho syna.