Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Počty, čísla, významy přísloví, definice Co znamená TA KOVÁŘKA TO JE METR - vysvětlení, definice rčení

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Co znamená TA KOVÁŘKA TO JE METR - vysvětlení, definice rčení Email
Pátek, 01. únor 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4977x
kovarka.jpg „Ta kovářka, to je metr; kdyby té nebylo, už by Viktorka víc nechodila,“ napsala Božena Němcová v Babičce. Rčení je dobře srozumitelné i prostému čtenáři. Přirovnání k délkové míře navozuje představu, že kovářka je přísná, přesná a spravedlivá. Jde však ve slově metr skutečně o délkovou míru?

Co znamená a jak vzniklo rčení TA KOVÁŘKA TO JE METR - vysvětlení, definice

Ve slovním spojení „to je metr“ dnes skutečně převažuje představa metru jako základní délkové jednotky metrické soustavy. Metr jako délková jednotka se u nás stal oficiální mírou v roce 1872 (v roce 1852 se v jednom kalendáři o metru psalo jako o „nové míře ve Francouzsku“). Rčení je však doloženo již v 17. století, ve století 19. bylo používáno poměrně hojně. Původní význam slova metr tedy musel být jiný. Metr v tomto rčení nemá s metrem jako délkovou jednotkou nic společného. Jde o téměř stejně znějící francouzské slovo maître (métr), které znamená mistr, učitel. Mělo by se vyslovovat dlouze, a skutečně se v několika případech dochoval pravopis odpovídající výslovnosti, tj. to je métr.

S nástupem metrické soustavy izolované cizí slovo maître a měrná jednotka metr splynuly a dokonce v některých slovnících bylo rčení vyloženo jako přenesený význam slova metr. Takže napsal-li Karel Havlíček v Křestu sv. Vladimíra, že „pouštět hrůzu na sedláky, na to on je metr“, nemyslel tím nic jiného, že v pouštění hrůzy on je mistr, že to dobře umí.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny