Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Počty, čísla, významy přísloví, definice Co to znamená myši mají pré, co je to pré

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Co to znamená myši mají pré, co je to pré Email
Pondělí, 04. únor 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 35336x
jaky_ma_vyznam_mysi_maji_pre.jpgVšichni známe význam "Kočka není doma, myši mají pré". Znamená to, že když ten hlava domácnosti není doma, dějí se tam prapodivné věci, které by se tam normálně neděly. Ale proč právě pré? Co je to pré? Co je to za slovo? Základ je v latině - pojďme si to objasnit.

Dnes si popovídáme o zajímavém a oblíbeném slůvku pré. Ano, o tom pré, které mají myši, když kocour není doma. Což jak víme znamená, že když dočasně odejde někdo, koho se bojíme, kdo má nad námi nějakou moc, když se dostaneme z dohledu takové osoby, je obvyklé, že se začneme chovat jako utržení ze řetězu, jak praví jiné úsloví. Že si prostě začneme dělat co nás právě napadne, eventuálně po čem jsme už dávno toužili, ale kvůli kocourovi nebo třeba generálnímu řediteli jsme se neodvážili.

Slovník spisovného jazyka českého říká, že mít pré znamená mít volnost, zvůli. Ve sbírce Jaroslava Zaorálka Lidová rčení se dočteme, že mít pré rovná se "míti se dobře, míti volnost" a že v Jungmannově Česko-německém slovníku je také spojení "všude chce mít pré", které se vysvětluje jako "všude chce být první".

Než si povíme, jak se to podivné slůvko pré do češtiny dostalo, řekneme si, že obraz situace, která nastává, když je kocour dočasně nepřítomen, je velmi starý a objevuje se jak v latinských, tak ve starých českých úslovích. Latinsky se to řeklo Murilego mures fiunt absente rebelles, čili Když kocour není doma, mají myši hody, nebo také Quo non versantur catti, mures dominantur, tedy Kde nepřebývají kocouři, vládnou myši. Staří Češi říkali velmi podobně "Kde nenie kočky, myši vevodie".

Slůvko pré se do tohoto úsloví dostalo někdy v 18. století, i když jedna, dnes neuznávaná teorie předpokládá dřívější přejetí. Podle ní slůvko pré přinesli do češtiny španělští žoldnéři za třicetileté války nebo španělští dvořané císaře Rudolfa o něco později. Ve španělštině a také v portugalštině je výraz pre, který znamená žold, a toto pre se mělo dostat do našeho úsloví o kocourech a myších. Asi to není pravda především proto, že pré v českých slovních spojeních neznamená nic tak materiálního jako je žold, jde o svobodu.


Pravděpodobnější teorie říká, že pré je původně německý karetní výraz das Prä, který znamenal "mít přednost", být před někým nebo před něčím. A toto nejprve karetní a pak i v jiných souvislostech používané das Prä vzniklo z latinské předložky prae, tedy před. Takové vysvětlení se dočtete v knížce Čeština všední a nevšední, v nejnovějším etymologickém slovníku Jiřího Rejzka se však upřesňuje, že onen německý karetní výraz pochází z francouzské fráze avoir la préférence, tedy mít přednost a francouzské préferance je mimo jiné tvořené původně latinskou předponou prae-. Takže pre nevzniklo z latinského prae přímo, ale oklikou. Ostatně i kdyby byla pravdivá ta první, žoldácká, teorie, při pátrání po původu španělsko-portugalského pre bychom nakonec také došli k latinskému prae.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny