Příjemnou noc, dnes je středa 12.6.2024, svátek slaví Antonie, zítra Antonín.

MP4 konvertor ke stažení zdarma online, informace o mpeg4 formátu videa

mp4_konvertor_zdarma_ke_stazeni_informace_o_mpeg4.jpegMP4 je multimediální kontejner definovaný standardem ISO/IEC 14496-14:2003. Je také známý pod názvem MPEG-4 Part 14, je tedy součástí MPEG-4 standardu. Jako jeho základ posloužil kontejner MOV přehrávače QuickTime od společnosti Apple. Je to moderní a otevřená alternativa k zastaralému AVI kontejneru.

 

MP4 konvertor

Oproti AVI může mp4 obsahovat menu, více titulků i zvukových stop a dokonce i 3D objekty. Umožňuje také bezproblémové streamování videa.

Oproti AVI má mp4 filmtrochu jiné možnosti v použití kompresí. Je to MPEG-1, MPEG-2 a MP4 pro obraz a MP3 a AAC pro zvuk, tedy kompresní audiovizuální formáty skupiny MPEG. Mezi uživateli PC je velmi známá video komprese MP4 part 2 (MP4 ASP), které se drží například kodeky DivX a Xvid. Další známá video komprese je mp4 part 10 (MP4 AVC, H.264), kterou implementuje například kodek x264. Zvuková komprese AAC (Advanced Audio Coding) je potom definována standardem MP4 part 3. Formát titulkových stop Timed Text (TTXT) je potom definován v MP4 part 17.

O rozšíření mp4 do povědomí lidí se stará hlavně firma Nero, která tento formát používá pro ukládání videa s kompresí MP4. A potom také firma Apple, která opouští své proprietární formáty (Sorenson, MOV) a přechází ke standardizovanému mp4. Obě firmy si ale standardy upravují k obrazu svému. Nero používá pro titulky v rozporu s ISO formát VobSub, Apple začlenil do mp4 DRM systém FairPlay omezující práva uživatele multimediálních souborů. Existují ještě další úpravy mp4, které například umožňují použít Vorbis nebo AC-3 (Dolby Digital) kompresi zvuku v mp4 filmykontejneru. Samozřejmě všechny tyto úpravy jsou neoficiální a nedá se tedy očekávat jejich široká podpora.

Jedinou oficiální a rozšířenou modifikací mp4 video je formát 3GPP (3GP, 3GP2) používaný v mobilních telefonech. Ten standardizuje pro obraz kompresi H.263, odvozenou od MP4, a pro zvuk kompresi AMR používanou standardně pro přenos hovorů mezi mobilními telefony.

Pro přehrávání mp4 filmy na počítači se systémem Windows je možné použít mnoho přehrávačů a filtrů. Přehrávače, které nespolupracují se systémem DirectShow a umí přehrávat mp4, jsou například MPlayer a VLC media player nebo QuickTime Player. Jeden z nejpopulárnějších přehrávačů videa Media Player Classic má mp4 podporu také zabudovanou. Pro ostatní DirectShow přehrávače je nutné nainstalovat systémový mp4 splitter. Nabízí jej jako součást svých balíků například firmy Nero nebo 3ivx. Pokud chcete pouze samotný mp4 splitter, je asi nejlepší volbou Haali Media Splitter, který kromě mp4 zvládá také AVI, OGM a MKV. Jako DirectShow splitter lze také použít mp4/MOV splitter obsažený v Media Playeru Classic. Pro úspěšné přehrání videa je ale nutné nainstalovat také dekodery videa a zvuku. DirectShow dekoder ffdshow obsahuje dekodery videa MPEG-1, MPEG-2, MP4 ASP, MP4 AVC, H.263 a dekodery zvuku MPEG-1 (MP3), MP4 (AAC) i AMR. Tedy všeho, co můžete v mp4/3GPP kontejneru nalézt.


Zdroj textu: wikipedia.org