Dobré dopoledne, dnes je úterý 16.7.2024, svátek slaví Luboš, zítra Martina.

Jak hledat ve vyhledávači Google - postup, rady, tipy

jak-hledat-ve-vyhledavaci-google-postup-rady-tipy-2

jak-hledat-ve-vyhledavaci-google-postup-rady-tipy-2
Nezobrazuje se výsledcích vyhledávání to, co jste hledali? Zobrazuje se vám mnoho odkazů, které jste nechtěli vůbec vidět nebo nesouvisí s tím, co skutečně hledáte? Víte jak zefektivnit, zpřesnit a zacílit hledání ve vyhledávání Google? Zde je několik základních tipů a triků, které vám pomohou pokaždé najít přesně to, co hledáte.

___

___

Používejte jednoduché dotazy. Začněte zadáním názvu věci, místa nebo pojmu, který hledáte.

   
    tipy pro výcvik štěňat
    průvodce pražskými restauracemi
    recept na těstoviny


Pokud se po jednoduchém vyhledávání nezobrazilo to, co jste chtěli, přidejte relevantní slova.
   
    Nejdříve zkuste: štěňata
    Přesnější: výcvik štěňat
    Ještě přesnější: výcvik šťěňat dalmatinů

Někdy je k nalezení správných slov k popisu vyhledávacího dotazu potřeba více pokusů.


Zkuste slova, pomocí kterých by to, co hledáte, bylo popsáno na webových stránkách.
   
    Méně vhodné: bolí mě hlava
    Méně vhodné: proč mě trápí hlava
    Lepší: bolesti hlavy

Proč? Google porovnává slova ve vašem vyhledávání se slovy, která se objevují na internetových stránkách. Na informativních stránkách se pravděpodobně používá výraz „bolesti hlavy“. Pokud tedy tento termín použijete, snadněji získáte potřebné informace.


Používejte jen důležitá slova, nikoli celé věty nebo otázky.

    Méně vhodné: země, ve kterých jsou netopýři považováni za symbol štěstí
    Lepší: netopýři symbol štěstí

Proč? Obecně se k nalezení odpovídajícího obsahu použijí všechna slova, která do vyhledávacího dotazu zahrnete. Příliš mnoho slov omezí počet výsledků vyhledávání.


Nechte Google pracovat. V určitých typech vyhledávání se přímo pod vyhledávacím polem zobrazí speciální informace.
   
    Počasí: počasí brno
    Výpočty: 45 x .88


Výjimky

Někdy se Vyhledání Google může chovat jinak, než je popsáno výše, pokud se tím vyhledávání vylepší. Níže uvádíme několik takových případů:

  • Spojky jako „a“, „z“ nebo „od“ jsou obvykle ignorována, avšak nikoliv v případech, kdy jsou nedílnou součástí vyhledávacího dotazu. Například slovo „na“ odlišuje vyhledávací dotaz na veselí (pravděpodobně označuje název ulice) od dotazu veselí (pravděpodobně označuje některý z názvů města).
  • Webová stránka se ve výsledcích vyhledávání může zobrazit i v případě, že neobsahuje všechna slova z vašeho vyhledávacího dotazu. Například na dotaz letecké snímky brna se vyhledají krásné letecké fotografie Brna na webových stránkách, které neobsahují slovo „snímky“.
  • Některá slova v originálním dotazu mohou být nahrazena synonymy, ale můžete tomu zabránit tím, že slovo nebo sousloví uvedete v uvozovkách.
  • Obecně platí, že většina interpunkčních znamének a speciálních znaků se ignoruje. Přibývá však interpunkčních znamének a symbolů, které jsou ve vyhledávání rozpoznávány.

 


 

Vyhledávací operátory

Pokud stále nenacházíte, co hledáte, přestože jste využili základní tipy k vyhledávání, zkuste použít vyhledávací operátory. Když tyto symboly a slova přidáte k hledaným výrazům ve vyhledávacím poli Google, získáte větší kontrolu nad zobrazovanými výsledky. Operátory si nemusíte pamatovat – vždy je vám k dispozici stránka Rozšířeného vyhledávání, kde si mnoho těchto vyhledávání můžete vygenerovat.

Při vyhledávání s operátorem nepřidávejte mezi operátor a vyhledávací dotaz žádné mezery. Vyhledávání site:idnes.cz bude fungovat, ale site: idnes.cz fungovat nebude.
Vyhledání slova nebo sousloví v přesném znění
"vyhledávací dotaz"
Když chcete vyhledat přesné znění jednoho slova nebo sousloví, použijte uvozovky. Tato možnost je užitečná při vyhledávání textů skladeb nebo úryvků z literatury.
"každý ví, časy se mění"

Tip: Tuto možnost použijte pouze v případě, že hledáte přesné znění slova nebo sousloví, v opačném případě můžete z vyhledávání nedopatřením vyloučit užitečné výsledky vyhledávání.

Vyloučení slova
-dotaz
Přidáním pomlčky (-) před slovo vyloučíte všechny výsledky, které je obsahují. Je to zvláště užitečné k rozlišení synonym – například Jaguár (auto) a jaguár (zvíře).

jaguár rychlost -auto nebo panda -site:wikipedia.org

Tip: Výsledky můžete vyloučit i na základě dalších operátorů. Můžete například vyloučit všechny výsledky z určitého webu.

Vyhledávání v rámci webu nebo domény
site:dotaz
Pokud hledáte více výsledků z konkrétních webových stránek, přidejte do dotazu operátor site:. Takto například můžete najít všechny zmínky olympiády na stránkách idnes.cz:
olympiáda site:idnes.cz

Tip: Můžete také vyhledávat v rámci konkrétní domény nejvyšší úrovně, například .org nebo .edu, nebo v rámci státní domény nejvyšší úrovně, například .cz nebo .sk.
olympiáda site:.cz

Vyhledávání stránek, které odkazují na adresu URL
link:dotaz
Pomocí operátoru link: můžete najít stránky, které odkazují na určitou stránku. Můžete například najít všechny stránky, které odkazují na google.cz.
link:google.cz

Tip: Můžete také vyhledávat odkazy na konkrétní stránky, například google.cz/images.
link:google.c/images

Vyhledávání stránek, které jsou podobné určité adrese URL
related:dotaz
Pokud chcete najít weby, které jsou podobné adrese URL, kterou již znáte, použijte operátor related: . Když například vyhledáte weby související s webem Aktuálně, najdete ostatní zpravodajské weby, které by vás mohly zajímat.
related:aktualne.centrum.cz
Vyplnění prázdného místa
dotaz * dotaz
V dotazu můžete použít hvězdičku (*), která poslouží jako zástupce pro všechny neznámé výrazy. Tento operátor můžete použít s uvozovkami, abyste našli variace přesného sousloví nebo si připomněli slova uprostřed sousloví.
"lepší * v hrsti nežli * na střeše"
Vyhledávání jednoho ze slov
dotaz OR dotaz
Pokud chcete vyhledávat stránky, které mohou obsahovat jen jedno z několika slov, použijte mezi slovy operátor OR (velkými písmeny). Bez operátoru OR se obvykle zobrazí stránky obsahující oba výrazy.
mistrovství světa fotbal 2014 OR 2018

Tip: Pokud uzavřete do uvozovek celé sousloví, můžete hledat jen jednu z několika možností.
"mistrovství světa ve fotbale 2014" OR "mistrovství světa ve fotbale 2018"

Vyhledávání rozsahu čísel
číslo..číslo
Pokud čísla oddělíte dvěma tečkami bez mezer (..), zobrazí se výsledky, které obsahují čísla v daném rozsahu, jako jsou data, ceny nebo míry.
fotoaparát 2500..10000 Kč

Tip: Pomocí jednoho čísla se dvěma tečkami můžete zadat jen minimální nebo maximální hodnotu.
velká pardubická vítězové ..2000

Výjimky

U většiny pravidel vyhledávání existují výjimky, které lidem usnadňují běžné vyhledávání. Například v případě dotazu 34 * 87 Google hvězdičku neinterpretuje jako operátor pro vyplnění prázdného místa, ale zobrazí výsledek výpočtu. Většina interpunkčních a zvláštních znaků se obvykle ignoruje, neustále se však rozšiřuje seznam interpunkce a symbolů, které jsou ve vyhledávání rozpoznávány.

 

TIP:

Používejte při vyhledávání v Google filtry času, místa, ad.

jak-hledat-ve-vyhledavaci-google-postup-rady-tipy

jak-hledat-ve-vyhledavaci-google-postup-rady-tipy