Dobré dopoledne, dnes je neděle 21.4.2024, svátek slaví Alexandra, zítra Evľénie.

Co je to RSS a jak funguje RSS čtečka

co_je_to_rss_jak_funguje_rss_ctecka.jpg

co_je_to_rss_jak_funguje_rss_ctecka.jpg - co_je_to_rss_jak_funguje_rss_ctecka.jpg
Výhoda RSS je nesporná. Do čtečky kanálů si zařadíte zdroje ze serverů, které vás zajímají a jednoduše a rychle budete informováni o veškerých novinkách a zvřejněných článcích. Článek pojednává co je to RSS a jak funguje.

 

jak nastavit RSS čtečku?

Co je to RSS?

Za tajemnou trojpísmennou zkratkou se ukrývá technologie, umožňující snadno získávat nové články z vašeho oblíbeného zpravodajského serveru do počítače podobně jako elektronickou poštu. Webové stránky, které odběr obsahu pomocí R S S podporují, nabízí zvláštní adresu, kterou vkládáte do speciálního programu, často nazývaného jako RSS čtečka.Na webu zbynekmlcoch.cz je to tato adresa:

 

Některé programy už RSS čtečky obsahují


S  RSS čtečkami se můžete setkat také v nejnovějších verzích oblíbených poštovních programů (Outlook 2007, Thunderbird), ve formě doplňku pro webové prohlížeče (Internet Explorer 7, Firefox i Opera mají vlastní R S S čtečku), ale také v podobě speciálních stránek, které vám předloží výběr těch nejzajímavějších odkazů. Podobnou službu najdete například na adrese www.feedcat.net. Slouží jako obrovský seznam zdrojů R S S, které si můžete filtrovat i podle jazyků. Čeština nechybí. Pravidelně zde naleznete aktualizované informace z registrovaných webů, aniž byste museli jeden po druhém navštěvovat.

 

Vyzkoušejte čtečku RSS Point


RSS Point (www.rsspoint.cz) je program určený především pro ty uživatele, kteří dovedou ocenit jeho komfortní prostředí. Prvními kroky práce s programem vás doprovodí průvodce, ve kterém si vyberete a zadáte R S S kanály, jejichž zprávy chcete odebírat. R S S Point nabízí množství vybraných odkazů, abyste mohli s něčím začít. Samozřejmě že můžete i kdykoli později přidat další zdroje R S S.
Přijímaný obsah můžete filtrovat podle použitého jazyka, klíčových slov a dalšího nastavení. S ovládáním problém mít nebudete. V seznamu aktivních zdrojů si vyberete ten, který chcete zobrazit, v hlavní části okna programu uvidíte jednotlivé titulky a poklepáním spustíte výchozí internetový prohlížeč s příslušnou webovou stránkou. Namísto zobrazení zprávy si můžete prohlédnout také náhled, což je v podstatě pouze textová podoba zprávy bez grafických prvků stránky. Výhoda spočívá v tom, že odpadá někdy velmi zdlouhavé načítání celého webu.
S titulky zpráv můžete manipulovat podobně jako v poštovním klientovi, měnit stav přečtených článků na nepřečtené a obráceně. Pokud nechcete otevírat pro každou zprávu okno internetového prohlížeče, můžete si stránku zobrazit přímo v programu, podobně jako HTML zprávu v poštovním klientovi. Program nabízí import nastavení z podobných aplikací a k dispozici jsou jak komerční, tak volně šiřitelná verze. Liší se pouze množstvím funkcí.

 

Jak odebírat zprávy RSS např. ze zbynekmlcoch.cz v Internet Exploreru 7?


Nová verze Internet Exploreru obsahuje vestavěnou čtečku zpráv RSS. '
Zprávy ze zbynekmlcoch.cz do ní přidáte následujícím způsobem:

1. Klikněte na vyčkejte na načtení stránky se seznamem nových článků.

2. Na stránce s přehledem článků si můžete prohlédnout, jaký obsah je v podobě RSS nabízen. Pokud se rozhodnete zprávy odebírat, klikněte na odkaz Přihlásit k odběru tohoto kanálu.

3. V následně zobrazeném dialogu zadejte nějaký srozumitelný popisek, pod kterým bude zdroj RSS zpráv ze zbynekmlcoch.cz zařazen.

4. Obsah článků v RSS zdrojích přidaných do seznamu v prohlížeči zobrazíte v pomocném panelu vyvolaném po kliknutím na tlačítko s hvězdičkou. V panelu se přepněte na Informační kanály. Klepnutím na řádek v seznamu zobrazíte v hlavní části okna prohlížeče obsah vybraného kanálu/zdroje RSS. Pokud vás nějaký článek zaujme, stačí klkliknout na jeho název a otevře se vám konkrétní webová stránka.