Dobré dopoledne, dnes je středa 7.6.2023, svátek slaví Iveta a Slavoj, zítra Medard.

Co je to phishing, pharming a podvodné metody získávání informací bankovních klientů

co_je_to_co_znamen_phishing_pharming_v_bankovnictvi.jpgPřed několika dny jsem vysvětlil, jak se bránit proti podvodným způsobům získání vašich citlivých osobních bankovních dat především pomocí emailů, které mají vypadat, jako by byly zaslány právě z Vaší banky, ale není tomu tak. Dnes bych rád vysvětlil, co pojmy phishing a pharming znamenají.

 

___

___

Co je to phishing?

Phishing je podvodný e-mail, který má za cíl vylákat od příjemce citlivé údaje, jako jsou čísla karet nebo přístupové údaje pro internetové bankovnictví, a následně je zneužít.

Co je to pharming?

Jde o techniku podvodu, kdy útočníci zavirují počítač uživatele a toho při pokusu přihlásit se do internetového bankovnictví řesměrují na připravené podvodné stránky.
Cílem je zjistit citlivé osobní údaje a zneužít je.

 

Jsou i jiné druhy podvodů?

Podvody mohou být různé. V posledních dnech jste mohli e-mailem nebo telefonicky obdržet nabídku falešných antivirových programů „Antivir 2008L“ nebo „Antivir 2009“, např. od podvodné společnosti
ALLBILLING.NET či jiných neznámých společností. Pokud někdo zareagoval, při platbě za produkt byl požádán o zadání itlivých dat k platební kartě a po dokončení instalace program ihned zmizel. Podvodníci jméno fingované firmy průběžně mění.

 

Související odkaz: