Dobré dopoledne, dnes je středa 17.4.2024, svátek slaví Rudolf, zítra Valérie.

Vypínejte přístroje v režimu stand-by - ušetříte stovky korun ročně

uspora-elektriny-standby-pristoje
uspora-elektriny-standby-pristoje
Vypnete dálkovým ovladačem televizi či rádio a na přístroji stále svítí červená kontrolka stand by. Znamená to, že stále spotřebovává elektrickou energii. U novější elektroniky méně, u starší více. To vás zbytečně stojí desítky korun měsíčně, za rok i několik stokorun.
___
___


prodluzovaci-snura-s-vypinacemStandy-by

Na každém elektrickém spotřebiči dnes najdete nejdůležitější technická data týkající se spotřeby energie. Tyto údaje vám na první pohled usnadní výběr toho správného a energeticky nejvýhodnějšího spotřebiče. Rozdělení energetické účinnosti má sedm tříd označených písmeny A až G. Kupujete-li výrobek A, AA, popřípadě AAA+, máte jistotu, že spotřebuje nejméně energie. Pořizovací cena těchto spotřebičů bývá zpravidla vyšší, investice se vám však časem vrátí v podobě uspořené energie.

A chcete chytře uspořit? Přístroje, jako je počítač, televizor, rádio, CD nebo DVD přehrávač jsou i v tzv. stand-by režimu skutečnými žrouty proudu. Pořiďte si např. prodlužovací šňůry s několika zásuvkami a vypínačem, který spotřebiče jedním stisknutím zcela odpojí od sítě. Prodlužovací šňůry tohoto typu jsou cenově dobře dostupně, zakoupíte je už od 79 Kč.

pohybovy-spinac-senzorAutomatické vypínání světla

Každá průměrná rodina nejvíce peněz zbytečně "prosvítí". Vhodnou alternativou, jak ušetřit za náklady, je pořízení úsporných svítidel či senzory řízených pohybových čidel s časovači (světlo se rožne jen když jste na chodbě a pak se automaticky vypne). Osvětlení se tedy zapne jen v případě, že je skutečně potřebujete, a jakmile prostor opustíte, osvětlení se vypne. Nebudete muset přemýšlet, zda doma někde nesvítíte zbytečně.

Výše uvedenými doporučeními můžete dle statistik ušetřit až 2500 Kč/rok.