Dobré dopoledne, dnes je středa 24.7.2024, svátek slaví Kristýna, zítra Jakub.

Jak ušetřit peníze při praní a sušení prádla díky moderním technologiím

jak-usetrit-penize-pri-prani-suseni-pradla-pracky-a.jpgCeny energie se mají opět zvyšovat, a tak nejedna domácnost hledá způsob, kde by se dalo ušetřit. Jednou z nejjednodušších možností je výměna starých spotřebičů za nové, které nejenže jsou kvalitní, ale také ušetří spoustu peněz z rodinného rozpočtu.

___
___

Ekonomicky výhodné praní díky pračce A+++ - ušetříte 30% energie

Spotřeba energie u moderní pračky ve třídě A+++ je nižší až o 30 %. V praxi to znamená úsporu 0,65 kWh za jeden prací cyklus oproti starým pračkám, kdy je spotřeba minimálně dvojnásobná. Při průměrné sazbě 4,50 Kč za kWh a praní 3x týdně je úspora cca 600 až 700 Kč ročně. To znamená za pět let provozu úsporu 3000 až 3500 Kč. Kalkulace platí v případě, ze se ceny energií nezvýší, což není moc pravděpodobné, takže lze počítat s 10% navýšením každý rok.

Parní praní

V současné době se dá při praní prádla nejvíce ušetřit u praček s funkcí parní praní. Pračky produkující páru zajišťují šetrnější zacházení s prádlem a navic mají antibakteriální účinky.
Díky nové technologii nepotřebují tolik energie na ohřev vody, což pozná hlavne vaše peněženka.


Sušení prádla - kondenzační sušička s tepelným čerpadlem

Čas a peníze se dají ušetřit i při sušení prádla. Nejen v zimě má téměř každá hospodyňka problém, kam pověsí vyprané prádlo.
Řešením může být kondenzační sušička s tepelným čerpadlem, jejíž konstatní spotřeba činí zhruba 1,5 kWh.
Při sušení 2-3 x týdně tak lze uspořit, při průměrné ceně za kWh, až 10.000 Kč za pět let. To platí při současných cenách energie.
Nové sušičky dokážou uspořit ještě víc energie za pomocí moderní technologie jedinečného automatického samočištění kondenzátoru.