Náhodné stránky webu
- (13.05.2011) Vliv hudby na miminko, plod v děloze
- (14.12.2015) PCOS syndrom, syndrom polycystických ovarií (vaječníků) - příznaky a problémy při otěhotnění, početí
- (16.11.2013) Etylenglykol, Fridex - otrava - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie
- (21.07.2010) Jaký je trest za trestný čin křivého obvinění
- (31.03.2012) Syndrom horní duté žíly - příznaky, projevy, symptomy
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Prevence alimentárních nákaz a infekcí - doporučení |
![]() |
Sobota, 01. říjen 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3511x |
___ Prevence alimentárních infekcí a nákaz z potravinZemědělci, výrobci, distributoři a prodejci mají své úkoly a povinnosti, které mají zajistit, abychom na stůl dostali bezpečné potraviny. Protože se jim to nemusí vždy zcela stoprocentně podařit a protože i my spotřebitelé můžeme rizika nesprávným zacházením s potravinami zvýšit, podívejme se na osvědčené zásady a rady, které vycházejí z doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Jejich používáním v denní praxi můžeme rizika vyplývající z mikrobů v potravinách velmi účinně omezit. 1. Udržujte čistotuBakterie se mohou vyskytovat v kuchyni např. na krájecích prkénkách, pracovních plochách, nožích a dalších předmětech používaných k přípravě pokrmů a při kuchyňské práci. Zvláště různé houbičky, hadříky, utěrky mohou po delším používání obsahovat mnoho mikrobů. Manipulací s nimi nebo po použití toalety se bakterie dostávají na ruce, kterými by pak mohla být kontaminace šířena dále. Proto:
2. Oddělujte syrové potraviny od teplem upravenýchSyrové potraviny - maso, drůbež, ryby, zelenina - mohou obsahovat větší množství bakterií včetně těch nebezpečných. Ty se při nesprávném zacházení dostávají na potraviny, které jsme tepelnou úpravou bakterií již zbavili.
Proto:
3. Pokrmy důkladně vařteVysoká teplota je jednou z nejúčinnějších bariér proti mikrobům. Většina bakterií hyne během vaření a pečení nebo i při nižších teplotách, nepříliš spolehlivý však je mikrovlnný ohřev, protože nepůsobí zcela rovnoměrně. Nejde ale jen o výši teploty. Důležité je, jak dlouho působí a také, zda je požadovaná teplota dosažena i uvnitř potraviny, kterou tepelně upravujeme. Minimálním požadavkem bezpečnosti je působení teploty i uvnitř pokrmu alespoň 75 °C po dobu 5 minut nebo 70 °C po dobu 10 min. Nesprávná tepelná úprava umožní mikrobům přežít.
Proto:
4. Uchovávejte potraviny při nfzkých teplotáchChladící ani mrazící teploty mikroby nezabíjejí, avšak omezují nebo úplně zastavují jejich růst a množení. Patogenní bakterie až na výjimky nerostou při teplotě nižší než 4-5 °C. Pokud se před jen pomalu množí, je opět důležitý čas, a proto chladit můžeme jen omezenou dobu. Zapomínat potraviny v lednici se nevyplácí. Při teplotě místnosti naopak bakterie v potravinách mohou růst překvapivě rychle, za několik hodin se jejich počet může zvýšit 1000x.
Proto:
5. Používejte nezávadnou vodu a surovinyZásadně je pro přípravu pokrmů, včetně mytí ovoce a zeleniny, třeba používat pitnou vodu z kontrolovaných zdrojů. Takovými jsou veřejné vodovodní sítě a studny patřící obcím. Pokud používáte vodu z vlastní studny, ujistěte se, že je mikrobiologicky nezávadná. V případě jakýchkoli pochybností vodu před použitím pro přípravu pokrmů převařte. |
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------