Dobré odpoledne, dnes je pondělí 27.5.2024, svátek slaví Valdemar, zítra Vilém.

Mrkev - účinky na zdraví a lidský organismus

mrkev-ucinky-na-zdravi-lidsky-organismus

mrkev-ucinky-na-zdravi-lidsky-organismus
Mrkev, ale i další produkty ze zahrádky mají mnoho blahodárných účinků na naše zdraví. Tak proč je nevyužít i jinak než jako jídlo? Mrkev je bohatá na beta-karoten, předstupeň vitaminu A, dále vitaminy E, D, K, vlákninu, mnoho cukru, selen, lecirin, draslík, vápník, vodík, hořčík, železo, měď, fosfor, kobalt a jod. V jejích semenech se nachází především silice a kvalitní olej, což jsou luxusní kosmetické preparáty.

___

___

Obsahové látky mrkve jsou schopny zvyšovat odolnost organismu především proti infekcím.

 

Čerstvá šťáva z mrkve

Ví se o ní, že úžasně posiluje celý organismus. Možná i proto tvoří základ léčebných postupů se zeleninovými a ovocnými šťávami. Neměla by chybět při léčbě ischemické choroby srdeční (zúžených cév zasobujících srdce kyslíkem) včetně doléčování následků po překonání infarktu myokardu.

Mrkev působí velmi močopudně, při zácpě projímavě a při průjmu zahušťuje stolici, čímž průjme mírní. Je také výborným prostředkem pro harrnonizaci střevní rnikroflóry - zejména po delší léčbě antibiotiky. Mrkvová šťáva obsahuje poměrně velké množství vápníku, který je užitečný pro naše kosti a zuby. Docela neznámou zůstává skutečnost, že v mnoha případech pomáhá pravidelné dlouhodobé pití této šťávy úspěšně proti neplodnosti. Mrkev také zlepšuje zrak, zvláště účinná je při šerosleposti, která je důsledkem právě nedostatku vitaminu A. Je rovněž vhodná při jaterní dietě.

 

Imunita i žaludek

Mrkvová šťáva s medem zlepšuje imunitu. Na zlepšení obranyschopnosti organismu užíváme dvakrát denně 0,15 I šťávy s čajovou lžičkou kvalitního medu (nejlépe med od soukromého medaře). Tuto směs můžeme podávat v rámci prevence nebo léčby chřipky a jiných viróz; v těchto případech ji užíváme denně. Lidové léčitelství používá mrkev i při kašli, bolestech v krku či nachlazení. Několik kořenů této zeleniny najemno nastrouháme a vytlačíme z ní šťávu - tedy pokud nemáme odšťavovač, s ním je to jednodušší, Smícháme ji s kvalitním medem, asi pět minut povaříme, pak nalijeme do sklenice a užíváme 4x denně jednu polévkovou lžíci.

 

Žlučník, játra a ledviny

Mrkev je užitečný pomocník i při žlučníkových a jaterních potížích. Při těchto zdravotních problémech užíváme kombinaci níže uvedeného mrkvového nápoje a prášku z mrkvových semen. Nápoj na regeneraci žlučníku a jater si připravíme z

  • 2 dl mrkvové šťávy,
  • 2 dl šťávy z červené řepy,
  • 1 dl šťávy z rakytníku,
  • 1 dl šťávy z aronie,
  • 1 dl šťávy z citronu.

Vše smícháme dohromady. Tento nápoj popíjíme denně po dobu šesti týdnů. Na nápoj pro posílení činnosti ledvin potřebujeme

  • 2 dl šťávy z mrkve,
  • 2 dl šťávy z červené řepy,
  • 1 dl šťávy z citronu.

Tuto pitnou kúru provádíme po dobu šesti týdnů.

 

Mrkev a hemoroidy

Při potížích s hemoroidy popíjíme denně 3 dl šťávy z mrkve, nejlépe večer. Zevně si na postižená místa přikládáme obklady z nastrouhané syrové mrkve asi na 20 minut nebo si připravíme zeleninový koktejl z 1 dl šťávy z mrkve, 1 dl šťávy z aronie, 1 dl šťávy z rakytníku a 1 dl šťávy z červené řepy. Všechny uvedené ingredience smícháme a můžeme popíjet. Tento nápoj užíváme po dobu čtyř týdnů.

 

Mrkvová očistá dieta

Tato kúra by se měla provádět jeden až dva dny. Půl kilogramu očištěné mrkve nakrájíme nadrobno a v trošce vody ji uvaříme do měkka. Podáváme v několika porcích během dne. Kromě ní je třeba vypít 2,5 litru čisté pramenité vody, nic víc. Tato dieta nám pomůže vyčistit organismus od toxinů. Je výborná při průjmech, a to i u dětí.

 

Co si pamatovat - mrkev velmi dobře pomáhá při průjmu

Nápoj z mrkve a červené řepy je výborný při průjmových obtížích. Potřebujeme na něj 2 dl čerstvé šťávy z mrkve a 2 dl čerstvé šťávy z červené řepy. Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme během dne.