Příjemnou noc, dnes je pondělí 26.2.2024, svátek slaví Dorota, zítra Alexandr.

Melouny - vliv na zdraví, jak meloun prospívá lidskému organismu

melouny-vliv-na-zdravi-jak-meloun-prospiva-lidskemu-organismu

melouny-vliv-na-zdravi-jak-meloun-prospiva-lidskemu-organismu
Milujete melouny? Jen si je dejte! V horkém létě osvěží a navíc jsou zdravé. Obsahují jeden z nejdůležitějších potravinových karotenoidů - lykopen, který podle vědeckých studií snižuje rizika vzniku rakoviny. Jedna ze studií tvrdí, že u mužů, kteří konzumují mnoho jídel s lykopenem, se snižuje riziko prostaty rakoviny až o 45 procent. Další studie uvádí, že strava s lykopenem snižuje rizika onemocnění rakovinou slinivky a děložního čípku.

___

___

Podle evropských studií dokonce snižuje výskyt infarktů myokardu. Pokud byste byli na meloun alergičtí, vězte, že lykopen (a dokonce ve větším množství), je obsažený i v rajčatové šťávě nebo v guave. Kromě toho, že jsou melouny dobrým zdrojem antioxidantů (vitaminu C a beta-karotenu), jsou navíc silně močopudné, což se také využívá při léčbě ledvinových potíží, kdy je třeba často vylučovat moč. Meloun ovšem nelze brát jako všelék na chronická onemocnění ledvin nebo pro pacienty na dialýze. Zvlášť by si měli dát pozor nemocní, kteří jsou na dialýze s limitovaným příjmem vody. Jedna typická porce melounu (klínový řez) obsahuje až tři šálky tekutiny, dietologové proto v těchto případech radí omezit konzumaci na třetinu porce.

Další studie ukazují, že melouny mají blahodárný vliv i na stimulaci krevního oběhu, měly by organismus uklidňovat. Vláknina dužniny by měla posilovat stěny střev a pozitivně působit proti zácpě. Pro velký obsah vody se občas o melounu mluví jako o prostředku na hubnutí.

Plody byly velmi oblíbené u Peršanů a dostaly se i do jejich přísloví. Jedno například praví: "Nemáš-li na chléb, nekupuj melouny". Melouny se často objevují i v úslovích dalších národů, například na Balkánu se říká, že dva melouny si nikdo nedá do jednoho podpaždí, Italové praví, že do melounů a do žen nikdo nevidí.

 

Vliv melounu na zdraví člověka

1) Meloun jako afrodiziakum

V melounu je obsažena látka citrulin, aminokyselina, která má afrodiziakální účinky podobné jako viagra, která zlepšuje prokrvení penisu.

2) Meloun vás pročistí

Melouny mají močopudné vlastnosti, takže pomáhají pročistit tělo od nežádoucích látek. Navíc mají tu schopnost, že dokážou srovnat v těle hladinu cukru a soli.

3) Meloun zpomaluje stárnutí

Meloun samozřejmě věk zastavit nedokáže. Obsahuje však betakaroten, který ničí volné radikály a tím pádem "zpomaluje stárnutí"

4) Meloun proti rakovině

V melounech je obsažená látka jménem "lykopen", která velmi dobře působí jako prevence proti tvorbě rakovinných buněk.

5) Meloun vás posílí

Meloun obsahuje různé podstatné stopové prvky, které posílí kosti a zuby. Jedná se o železo, mangan, vápník, hořčík, zinek draslík a jód.

6) Po melounu neztloustnete

Meloun je tvořen hlavně z vody, přesto když se ho najíte, tak vás pořádně zasytí.

7) Krásné vlasy po melounu

Melouny obsahují také kyselinu listovou, která má blahodárné účinky na pokožku a vlasy. K tomu má ještě dobrý vliv na vývoj plodu těhotných žen.

8) Meloun místo energydrinku

Meloun je skvělým zdrojem energie, obsahuje takzvané "rychlé cukry", které vám prakticky ihned dodají potřebnou energii.

9) Meloun jako obrana

Karoteny v melounu posilují přirozeně obranyschopnost organismu a odbourávají toxické látky

10) Meloun proti otokům

Díky tomu, že je meloun tvořen hlavně vodou, při jeho konzumaci si dobře zavodníte organismus například v letních měsících.