Dobré ráno, dnes je úterý 16.7.2024, svátek slaví Luboš, zítra Martina.

Cukr = bílý jed - platí to doopravdy? Potřebujeme cukr k životu?

cukr--bily-jed-plati-to-doopravdy-potrebujeme-cukr-k-zivotu

cukr--bily-jed-plati-to-doopravdy-potrebujeme-cukr-k-zivotu
Sacharidy jsou pro náš organizmus nezbytné, ale jak moc si můžeme osladit život? Cukr bývá označován synonymem bílý jed. Ale není to tak černobílé, protože cukry patří do skupiny sacharidů, které jsou nezbytnou součástí vyvážené stravy. Měly by tvořit 50-55 % naší celkové stravy.

___
___


Proč člověk "hubne" když nejí cukry - důvod

Ve snaze zbavit se přebytečných kil lidé drží diety, které fungují na principu maximálního omezení sacharidů ve stravě. Tyto diety jsou velmi oblíbené a rozšířené zejména proto, že se brzy dostaví pokles hmotnosti. Ale pozor. Ten je způsoben zejména ztrátou tekutin nikoliv tuků. Svalový glykogen, což je sacharidová zásobárna energie, na sebe váže i vodu, a pokud odstraníme ze stravy sacharidy včetně cukru, organizmus spotřebuje zásoby svého vlastního glykogenu a pak se zjednodušeně řečeno odvodní. Tím sice dochází k poklesu hmotnosti, ale místo dobrého pocitu z vysněné postavy se mohou ohlásit první zdravotní potíže.


cukr--bily-jed-plati-to-doopravdy-potrebujeme-cukr-k-zivotu-2Proč tak milujeme sladké?

Cukry jsou pro náš organizmus opravdu velmi důležité a stejně tak i sladká chuť. Tučné potraviny poskytovaly a poskytují množství energie, které si organizmus může uložit do svých zásob na pozdější náročné období, např. na zimu. Proto nám do dnešních dní zůstal sklon konzumovat věci sladké a tučné a nejlépe takové potraviny, které obsahují obojí - máslové dorty, smetanovou zmrzlinu, čokoládu, ale i hamburgery a bílé pečivo.


Všeho s mírou

Neděste se, že nemáte tak pevnou vůli, abyste dokázali zcela odbourat chuť na sladké. Vždyť cukry potřebujeme, ale jejich konzumaci musíme mít pod kontrolou. Cukr je základním zdrojem energie pro fyzickou aktivitu, a to zejména pro jeji začátek, takže není chyba dopřát si před sportem nebo prací na zahrádce sklenici sladkého syceného nápoje nebo kávu s cukrem. Cukry potřebujeme, avšak ne v množství, které by ohrožovalo náš organizmus.

Konzumujte tedy potraviny a nápoje obsahující cukr v rozumném množství tak, abyste netloustli, a především se hýbejte (cukry spotřebovávejte na to, na co je konzumujete - na energii). Traduje se, že když nebudeme jíst po páté hodině, zhubneme. Pravda je, že večer organizmus nepotřebuje mnoho energie, proto její přebytek ukládá v podobě tuků. Ale přesto byste večeři neměli vynechávat, protože když tělo nemá dostatek živin, začne si vytvářet zásoby na horší časy.

Dobrá rada zní: večeře má být bohatá na bílkoviny, ale neměla by obsahovat sacharidy. Sacharidy dodejte organizmu v rámci snídaně či oběda.


Je možné nejíst vůbec cukry? Jsou cukry pro život nezbytné?

Cukry jsou součástí výživy a nelze si je úplně odepírat. Ovšem jejich konzumace je otázkou míry. Pokud sportujete, pak cukry potřebujete ve větším množství jako zdroj energie pro svaly. Pokud nesportujete, potřebujete jich méně.

Stále je ale určité množství cukru pro každého jedince nutné k tomu, aby mu fungovaly orgány, zejména pak mozek.


Zajímavosti o obsahu a spotřebě cukru

 

  • Češi spotřebují kolem 40 kg cukru na osobu a rok. Je to enormní množstí, výživoví specialisté doporučují spotřebu max. kolem 20 kg/osobu/rok.
  • Velké množství cukrů se skrývá v některých potravinách (cukrovinky, kečup, kukuřičné lupínky apod.) a nápojích - především limonádách (Coca-cola, Fanta, Sprite ad.).