Náhodné stránky webu
- (20.01.2008) Jak zvýšit sledovanost stránek webu za peníze – tipy, rady, návody
- (31.08.2014) Jak se projevuje acrodermatitis enteropathica - příznaky, projevy, symptomy
- (15.10.2011) Test jak dobře znáte Českou republiku, kvíz 20 otázek
- (30.04.2012) Jak se projevuje nepravá otrava houbami - příznaky, projevy, symptomy
- (14.08.2013) Co je partner za znamení podle data narození? Vlastnosti znamení zvěrokruhu.
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Citrony a zdraví, účinky citronů - nemoci, aromaterapie, citronový olej a jeho využití, zajímavosti o citrónech |
![]() |
Čtvrtek, 12. listopad 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3700x |
___ ___
Je známo, že citrony obsahují vitamin C, ale o dalších léčebných účincích tohoto ovoce se moc nemluví. Přitom je toto ovoce skutečně bohatým zdrojem chemických sloučenin posilujících imunitu, cévy, napomáhajících uzdravení kůže a bránicích některým buněčným změnám vedoucím například k rakovině. Zmíněný vitamin C je pak sám o sobě silným antioxidantem, snižuje hladinu nestabilních molekul poškozujících buňky, známých jako volné radikály, a pomáhá posilovat srdce. Vědecké studie dokonce potvrdily, že nízká hladina tohoto vitaminu zvyšuje riziko srdečních komplikací, například infarktu.
Co ještě dokáže?Organismus rovněž používá vitamin C k posílení obranyschopnosti a tvorbě kolagenu, látky, která podílí na stavbě pojivové poranění tkáně a pomáhá při hojení nejrůznějších poranění. Vitamin C obsažený v tomto ovoci také snižuje hladinu histaminu, látky, která přispívá k slzení očí a ucpávání nosu. Citrony obsahují kyselinu citrónovou, sloučeninu snižující vylučování vápníku, a částečně předcházejí vzniku ledvinových kaménků. Dva a půl litru vody s příměsí šťávy z jednoho většího citronu bez cukru jsou stejně účinné jako citrátové léky. Citrony rovněž pomáhají odkyselovat organismus.
Cenná je i vnitřní část kůryV nitřní citrónová kůra - albeno - je bohatá na rostlinný antioxidant (bioflavonoid) citrin, který účinně posiluje a snižuje bolestivost stěn žil a vlásečnic. Může být tedy účinnou pomocí i prevencí křečových žil. V kůře je také obsažena látka limonen, jež vykazuje určité působení proti růstu nádorů. Vědci se zaměřili především na výzkum využití limonenu při prevenci a léčbě nádorových onemocnění, zejména prsu. Zjistili, že tato látka výrazně potlačuje růst nádorů. Zajímavé bylo i zjištění, že v organismu vyvolává rozpad estrogenu na slabší formu. Zvýšená hladina tohoto hormonu je spojována s vyšším ohrožením rakovinou prsu. Limonen rovněž posiluje jaterní činnost.
Několik osvědčených citrónových receptů pro zdraví
Citron a aromaterapieÉterický olej neboli silice se získává ze slupky a dužiny plodů. K získání jednoho kilogramu silice je zapotřebí šedesáti až sedmdesáti kilogramů suroviny.
Citrónový olejMá svěží, mírně nahořklé chladnější aroma a připisují se mu silné detoxikační, baktericidní, osvěžující i svíravé účinky. Dále podporuje imunitu, zastavuje krvácení, stimuluje krvetvorbu, hojí rány a zastavuje svědění. Hodí se k péči o celé tělo, sliznice, chrup a ústní dutinu:
Další aromaterapeutické tipySkvělého relaxu můžeme dosáhnout pomocí aromakoupele. Na tuto proceduru však nesmíme používat čisté neředěné éterické oleje, protože se ve vodě nerozpouštějí, plavou na hladině, a mohly by se tak dostat do očí, úst, genitálií a způsobit podráždění. Vždy je nutné smíchat je s emulgátorem, což je například mléko, smetana, med, mořská sůl či panenský rosdinný olej. Při přípravě postupuje následovně — do 2 lžic vybraného emulgátoru přidáme 4—6 kapek citrónové silice a promícháme. Dětem dáváme éterického oleje poloviční množství. Aromakoupel by měla trvat 15 minut.
Co si pamatovatCitron v kombinaci s česnekem výborně rozpouští a následně brání vzniku tukových a minerálních usazenin v cévních stěnách. Nemusíme mít strach z nepříjemného zápachu, protože v kombinaci s citronem není česnek vůbec cítit. Na kúru potřebujeme 30 oloupaných stroužků česneku a 5 nakrájených neoloupaných biositronů. Přísady rozmixujeme a k vzniklé kaši přidáme 1 litr vody a vše přivedeme k varu. Pozor! Necháme ale jen jednou převařit! Pak scedíme a nalijeme do lahve. Nápoj uchováváme v ledničce. První týden užíváme třikrát denně jednu lžičku (opravdu je nutné začít s nízkým dávkováním!!!(, potom přejdeme na jednou denně jednu lžíci po dobu čtyř týdnů, pak je vhodná 10denní pauza a ,ůžeme zase tři týdny pokračovat s užíváním. Opakujeme třikrát po sobě. |