Dobrý večer, dnes je čtvrtek 18.4.2024, svátek slaví Valérie, zítra Rostislav.

Citrony a zdraví, účinky citronů - nemoci, aromaterapie, citronový olej a jeho využití, zajímavosti o citrónech

citrony-a-zdravi-ucinky-citronu-nemoci-aromaterapie-citronovy-olej-a-jeho-vyuziti-zajimavosti-o-citronech

citrony-a-zdravi-ucinky-citronu-nemoci-aromaterapie-citronovy-olej-a-jeho-vyuziti-zajimavosti-o-citronech
Citron je nepostradatelný pomocník v každé kuchyni, ale uplatnění najde i v léčbě řady neduhů nebo při přípravě skvělé domácí kosmetiky! Účinné látky v citrónových plodech urychlují metabolismus bílkovin a pomáhají tím při snižování tělesné hmotnosti! Citrónová šťáva dodává vlasům lesk, vitalitu a rovněž je účinně tuží. Po umytí si ji vetřeme do mokrých vlasů a můžeme je upravovat.

___

___

citrony-a-zdravi-ucinky-citronu-nemoci-aromaterapie-citronovy-olej-a-jeho-vyuziti-zajimavosti-o-citronech-2

citrony-a-zdravi-ucinky-citronu-nemoci-aromaterapie-citronovy-olej-a-jeho-vyuziti-zajimavosti-o-citronech-2
Pozor! Citrony jsou často chemicky ošetřovány, proto upřednostňujeme tyto plody v biokvalitě.

Je známo, že citrony obsahují vitamin C, ale o dalších léčebných účincích tohoto ovoce se moc nemluví. Přitom je toto ovoce skutečně bohatým zdrojem chemických sloučenin posilujících imunitu, cévy, napomáhajících uzdravení kůže a bránicích některým buněčným změnám vedoucím například k rakovině. Zmíněný vitamin C je pak sám o sobě silným antioxidantem, snižuje hladinu nestabilních molekul poškozujících buňky, známých jako volné radikály, a pomáhá posilovat srdce. Vědecké studie dokonce potvrdily, že nízká hladina tohoto vitaminu zvyšuje riziko srdečních komplikací, například infarktu.

 

Co ještě dokáže?

Organismus rovněž používá vitamin C k posílení obranyschopnosti a tvorbě kolagenu, látky, která podílí na stavbě pojivové poranění tkáně a pomáhá při hojení nejrůznějších poranění. Vitamin C obsažený v tomto ovoci také snižuje hladinu histaminu, látky, která přispívá k slzení očí a ucpávání nosu. Citrony obsahují kyselinu citrónovou, sloučeninu snižující vylučování vápníku, a částečně předcházejí vzniku ledvinových kaménků. Dva a půl litru vody s příměsí šťávy z jednoho většího citronu bez cukru jsou stejně účinné jako citrátové léky. Citrony rovněž pomáhají odkyselovat organismus.

 

Cenná je i vnitřní část kůry

V nitřní citrónová kůra - albeno - je bohatá na rostlinný antioxidant (bioflavonoid) citrin, který účinně posiluje a snižuje bolestivost stěn žil a vlásečnic. Může být tedy účinnou pomocí i prevencí křečových žil. V kůře je také obsažena látka limonen, jež vykazuje určité působení proti růstu nádorů. Vědci se zaměřili především na výzkum využití limonenu při prevenci a léčbě nádorových onemocnění, zejména prsu. Zjistili, že tato látka výrazně potlačuje růst nádorů. Zajímavé bylo i zjištění, že v organismu vyvolává rozpad estrogenu na slabší formu. Zvýšená hladina tohoto hormonu je spojována s vyšším ohrožením rakovinou prsu. Limonen rovněž posiluje jaterní činnost.

 

Několik osvědčených citrónových receptů pro zdraví

  • Ranní nápoj — tímto prohřívacím zásaditým a očistným nápojem můžeme začínat každý den. Potřebujeme 2 dl vroucí vody a lžičku citrónové šťávy. Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme nalačno.
  • Citronová šťáva na překyselený žaludek - při překyseleném žaludku užíváme třikrát denně čajovou lžičku čerstvé citrónové šťávy.
  • Očistná citronová kúra - tato kúra je výborným přírodním prostředkem na vyčištění organismu. Potřebujeme na ni 3 dl čisté neperlivé vody a lžíci čerstvé citrónové šťávy (nejlépe v biokvalitě). Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme třikrát denně po douškách asi dva týdny.
  • Na zácpu - zácpu nám pomůže odstranit lněné semínko a tento šejk ze dvou lžic citrónové šťávy, 1 dl šťávy z červené řepy, 1 dl šťávy z mrkve a 2 dl vlažné vody. Všechny uvedené přísady smícháme dohromady. Každý večer po dobu sedmi dní si přichystáme lžíci lněného semínka, kterou zapijeme tímto šejkem. Ráno máme úspěch zaručen!
  • K uvolnění hlenů - šťávu z citronu lze s úspěchem použít při kašli, bolestech v krku či nachlazení. Jednu lžíci čerstvé šťávy smícháme s 2 dl vlažné vody a tento nápoj popíjíme čtyřikrát denně po dobu sedmi dnů.
  • Lék na bolesti v krku - při bolavém, podrážděném krku a kašli si můžeme pomoci prostředkem, na který potřebujeme jednu lžíci kvalitního tekutého medu, půl lžičky čerstvé citrónové šťávy (nejlépe v biokvalitě). Med a citrónovou šťávu dobře promícháme a pomalinku cucáme v ústech. Tento přírodní prostředek nás účinně zbaví bolesti v krku.
  • Na dezinfekci ústní dutiny - čerstvou šťávou si po dobu pěti dnů několikrát denně vyplachujeme ústa.

 

Citron a aromaterapie

Éterický olej neboli silice se získává ze slupky a dužiny plodů. K získání jednoho kilogramu silice je zapotřebí šedesáti až sedmdesáti kilogramů suroviny.

 

Citrónový olej

Má svěží, mírně nahořklé chladnější aroma a připisují se mu silné detoxikační, baktericidní, osvěžující i svíravé účinky. Dále podporuje imunitu, zastavuje krvácení, stimuluje krvetvorbu, hojí rány a zastavuje svědění. Hodí se k péči o celé tělo, sliznice, chrup a ústní dutinu:
Například při problémech s dásněmi a afty je velmi účinné provádět výplachy úst směsí 2 dl vody a 3 kapek citrónového oleje.
Při zánětech ústní dutiny zase aplikujeme kapku citrónového oleje a kapku tea tree (čajovník) na zubní kartáček a jemně masírujeme dásně.
Při škrábání v krku či angínách vyplachujeme hrdlo směsí 2 kapek citrónové silice, 1 čajové lžičky mořské soli a 2 dl vlažné vody.
Při zánětech zvukovodu či středního ucha vkapáváme do uší směs kapky tohoto éterického oleje vmíchaného do čajové lžičky vlažného rostlinného oleje.
Při bradavicích nanášíme neředěný olej z citronu na postižené místo ráno, v poledne i večer a místo přelepíme náplastí.
Pro zesvětlení pih, pigmentových skvrn, vlásečnicových kreseb na kůži stačí nanést směs 3 kapek citrónového oleje, 4 kapek heřmánkového oleje, 7 kapek kvalitního rostlinného oleje a 1/3 čajové lžičky mořské soli.

 

Další aromaterapeutické tipy

Skvělého relaxu můžeme dosáhnout pomocí aromakoupele. Na tuto proceduru však nesmíme používat čisté neředěné éterické oleje, protože se ve vodě nerozpouštějí, plavou na hladině, a mohly by se tak dostat do očí, úst, genitálií a způsobit podráždění. Vždy je nutné smíchat je s emulgátorem, což je například mléko, smetana, med, mořská sůl či panenský rosdinný olej. Při přípravě postupuje následovně — do 2 lžic vybraného emulgátoru přidáme 4—6 kapek citrónové silice a promícháme. Dětem dáváme éterického oleje poloviční množství. Aromakoupel by měla trvat 15 minut.
Na rychlou vzpruhu vám poslouží aromasprcha. Potřebujeme na ni 4 lžíce soli a 4 kapky éterického oleje z citronu. Ingredience smícháme a voňavou solí si masírujeme celé tělo všemi směry. Sůl výborně promasíruje a citron zase prokrví. Tato sprcha je výborná pro osoby s nízkým krevním tlakem.
Obklady teplým vlhkým šátkem jsou výborný prostředek při stresu, nervozitě a přetažení. Hadřík vždy volíme z přírodních materiálů, namočíme ho do směsi teplé vody a několika kapek éterického oleje (do 2 dl vody dáváme 2 kapky silice), vyždímáme a položíme na čelo, krk nebo hrudník a vleže si dopřejeme půlhodinovou relaxaci.

 

Co si pamatovat

Citron v kombinaci s česnekem výborně rozpouští a následně brání vzniku tukových a minerálních usazenin v cévních stěnách. Nemusíme mít strach z nepříjemného zápachu, protože v kombinaci s citronem není česnek vůbec cítit. Na kúru potřebujeme 30 oloupaných stroužků česneku a 5 nakrájených neoloupaných biositronů. Přísady rozmixujeme a k vzniklé kaši přidáme 1 litr vody a vše přivedeme k varu. Pozor! Necháme ale jen jednou převařit! Pak scedíme a nalijeme do lahve. Nápoj uchováváme v ledničce. První týden užíváme třikrát denně jednu lžičku (opravdu je nutné začít s nízkým dávkováním!!!(, potom přejdeme na jednou denně jednu lžíci po dobu čtyř týdnů, pak je vhodná 10denní pauza a ,ůžeme zase tři týdny pokračovat s užíváním. Opakujeme třikrát po sobě.