Náhodné stránky webu
- (10.05.2019) I muži mají v hlavě ženy, na které už nikdy nezapomenou
- (22.12.2014) Mozkový jogging - trénování mozku při pocitu hloupnutí (úbytku mentálních schopností) - mozkový jogging
- (01.02.2008) Kalendář 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 online ke stažení, tisku
- (20.08.2012) Za jak dlouho začnou účinkovat antidepresiva a jak fungují, nežádoucí účinky
- (10.09.2011) Léčba nespavosti, rady jak lépe usínat, závislost na lécích na spaní
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
České potraviny? Plné náhražek - vítězí nízká cena a konkurenceschopnost. |
![]() |
Pondělí, 30. červen 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5657x |
![]() ___
___
Změna takového trendu přitom není na obzoru. Lidé jednoznačně dávají přednost levným potravinám. A trvalému tlaku obchodníků na co nejnižší ceny se navíc nevzpírají ani potravináři.
Do vuřtů už maso nepatří? Masná vyhláška a její nejistý osud.Sami se snaží ještě normy kvality snížit. Požadují po ministerstvu zemědělství, aby zrušilo takzvanou masnou vyhlášku. Ta nařizuje výrobcům, aby například pod názvem špekáček dělali uzeninu aspoň s minimálním podílem masa. "Lidé přece nechtějí jíst vuřty, které se jim při opékání rozpadnou a shoří - jak jsou plné mouky a škrobu," hřímali domácí uzenáři před lety, když sami vyhlášku požadovali. Nyní však otočili. Vyhlášku totiž nemusí dodržovat dovozci, a tak bychom proti nim byli v nevýhodě. Kromě toho - lidé přece nemohou chtít vysokou kvalitu za nízkou cenu. To žádný potravinář neumí. Ministerstvo uzenáře vyzvalo, aby věc ještě zvážili.
Nejde o život, ale o cenuPro mnohé firmy je také výroba náhražek stále lepším byznysem. Pokud porovnáme směsi bez "E čísel" a s "E čísly", musíme bohužel konstatovat, že čeští zákazníci v žádném případě neupřednostňují směsi bez "E čísel". Hlavní roli hraje cena, nikoliv zdravotní hledisko. Náhražky jsou o polovinu až dvě třetiny levnější než skutečná mléčná bílkovina nebo maso. Přidávají se jen v podílu několika procent, ale i tak zboží zlevní. "Nabídli jsme jednou řetězci, zda chce v sýru původní mléčný tuk nebo levnější rostlinný. Rozhodl se jednoznačně pro nižší cenu," říká jeden z šéfů významné mlékárny. Nechce být jako většina svých kolegů jmenován, aby neměl s obchodníky potíže. "Já obchodníkům klidně levný, nízkotučný sýr s náhražkou udělám. Ale nejím ho - a hlavně si ho pak musí prodávat pod svou privátní značkou," připouští otevřeně Milan Teplý, šéf největších tuzemských mlékáren Madeta. Co je na bramborovém škrobu a dalších náhražkách vlastně tak špatného? Lidskému zdraví přímo neškodí. Ale kupujete si kvůli nim potraviny podřadné kvality. A zvláště maminky by přece jen neměly dávat dětem dlouhodobě levné a méně hodnotné potraviny. Potravinové přípravky zvané "éčka" mají vůbec rozporný význam. Některé, v malém množství, jsou prospěšné. Umožňují, že se třeba tavený sýr dá roztírat. Výrazně prodlužují trvanlivost. Některé obsahují i vitamíny. Jenže třeba barvivo do párků E 128, jež se i Česko chystá zakázat, zřejmě vyvolává rakovinu. Potravináři a obchodníci si vzájemně předhazují, kdo z nich náhražky víc používá. A málokdo je přitom konkrétní.
Cena je to hlavníPodrobnější odpovědi na dotaz HN se odvážilo poslat Tesco. Z nich lze usoudit na skutečný podíl "náhražkových potravin" na celém trhu. Tesco podle mluvčí Jany Matouškové používá náhražky ve výrobcích "nejnižších cenových relací". Těch má ale v řadě "Výhodný nákup" přes 2300. A další tři tisíce položek je v kvalitě "Standard", jež je hned druhá nejlevnější. V řadách dražšího zboží jsou přitom zařazeny jen desítky položek. "Nemá smysl si to zastírat - souboj na trhu se odehrává hlavně přes cenu. I třeba Tesco musí reagovat na to, když diskont Lidl tlačí ceny úplně dolů," upozorňuje Leoš Novotný, šéf největších konzerváren Hamé.
Blýská se na časy? Česko na tom ještě není s kvalitou potravin tak špatně jako třeba Čína. Tam se nedávno provalilo, že přes polovinu náplně knedlíčků z jedné továrny tvoří použité papírové kartony. Šéf Úřadu pro potraviny dokonce skončil na popravišti - za úplatky povolil potraviny, kvůli kterým zemřelo několik lidí. Co a proč se dává do potravinPárky
|
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------