Dobré dopoledne, dnes je sobota 13.7.2024, svátek slaví Markéta, zítra Karolína.

Jak se zbavit strachu z létání letadlem

strach-z-letani-letadlem-jak-se-ho-zbavit.jpgLétání je obecně považováno za jednu z nejbezpečnějších forem dopravy a ze statistik vychází let letadlem jako téměř třicetkrát bezpečnější aktivita než jízda autem. Bohužel pouhá suchá statistika lidi jejich iracionálního strachu z létání zbavit nedokáže.

___
___

Riziko je všudypřítomné

Každý, kdo létá letadlem (i ten, kdo se létání nikterak neobává), si jistě uvědomuje, že určité riziko nehody je přítomno vždycky. Piloti a ostatní palubní personál je speciálně školený ve schopnosti zůstat klidný a racionálně uvažovat i ve vypjatých a nečekaných situacích. Běžný cestující však žádný takový trénink nemá, a proto se může stát, že pro některé z nich je cestování letadlem opravdovým utrpením.Tělesné a psychické příznaky strachu z létání

Příznaky strachu z létání můžeme rozdělit na fyzické tělesné projevy a na projevy psychické. Do první skupiny spadá například svalové napětí a třes, těžké, hlasité a zrychlené dýchání, bušení srdce, bolest na hrudi, bolesti břicha a trávicí obtíže, pocení, slabost, sucho v ústech, bledost nebo naopak zčervenání v obličeji.

Mezi psychické příznaky patří zhoršení soustředění a paměti, zúžené vnímání, špatný úsudek a schopnost odhadnout situaci, negativní očekávání a nutkavé myšlenky na hrozící nebezpečí.Jak se zbavit strachu z létání letadlem

Překonání strachu z létání vám může dát méně či více práce – v závislosti na velikosti vašich obav a typu fyzických i psychických příznaků. V každém případě však má smysl se o překonání iracionálních obav pokusit.

Na prvním místě se snažte získat dostatek faktických informací o principu létání, zjistěte si, jak je zajištěna bezpečnost v letadle nebo jak průběh letu mohou ovlivnit například turbulence. Informace můžete získat na internetu nebo i v knize Létání bez strachu, jejímž autorem je zkušený pilot, kapitán dopravního letadla.

Kromě nabytí nových informací o létání se zaměřte také na relaxační techniky, které vám pomohou změnit vaše negativní očekávání a zmírnit napětí a obavy z letu. Možnými technikami jsou progresivní svalová relaxace a autogenní trénink. Pomocí svalové relaxace se můžete naučit snížit nadměrné napětí v těle a tím zmírňovat s ním spojené pocity úzkosti.

Umění svalové relaxace však neovládnete ze dne na den a je potřeba se mu naučit. Také autogenní trénink je používanou relaxační technikou, která, pokud ji spolehlivě ovládnete, vám pomůže se uvolnit a případně pod dohledem terapeuta se postupně zbavovat fobie.