Dobrý večer, dnes je pátek 12.7.2024, svátek slaví Bořek, zítra Markéta.

Přespání dítěte u kamaráda, kamarádky - ano nebo ne?

prespani-ditete-u-kamarada-kamaradky-ano-nebo-ne

prespani-ditete-u-kamarada-kamaradky-ano-nebo-ne
Snad u každého dítěte nastane doba, kdy za rodiči přijde s prosbou, že chce strávit noc u svého kamaráda. Znáte to přísloví, že "malá dobrodružství činí život zábavným"? Možná přesně po tom touží vaše ratolesti, když zaškemrají: "Mami, můžu v sobotu spát u Petra?" Možnost pobýt přes noc mimo domov pro děti často znamená určité vybočení z každodenní všednosti a zajetých rituálů.

___

___

Zároveň tím děti samy sobě dokazují svou statečnost a relativní nezávislost na rodičích (což není na škodu). A samozřejmě očekávají notnou dávku adrenalinu a zábavy.

 

Pustit dítě přespat u kamaráda, kamarádky nebo nepustit?

Dovolit dítěti přespání nebo ne? Toť otázka, kterou si většina rodičů položí ihned, když dítě své přání vysloví. Odpověď na ni není tak jednoznačná a závisí na několika aspektech.

  • Ke komu. Ptejte se, zda znáte kamaráda, u něhož touží vaše zlatíčko zůstat na noc. Měli jste možnost poznat jeho rodiče? Je na ně spolehnutí? Víte, jaké jsou v rodině poměry? Jaké možnosti pro spaní u nich vaše děcko má?
  • Na jak dlouho. Další věc, již byste měli vyřešit, je doba, odkdy dokdy bude dítě mimo domov. Půjde na návštěvu už odpoledne, nebo až večer? Vrátí se hned ráno, či zůstane ještě nějakou chvilku? Postarají se hostitelé o jídlo?
  • Kolik je mu let. Vše by se vlastně mělo odvíjet od věku vaší ratolesti. Čím je jí méně, tím by měl být výběr přísnější a kontrola větší.
  • Kam přesně. Ještě na něco byste neměli zapomenout. Může se stát, že vaše dítko nebude chtít přes noc zůstávat u kamaráda doma, ale že pomýšlí, že s ním (případně i s jeho rodiči) odjede na jejich chatu či chalupu. Pak se zajímejte, kde se rekreační objekt nachází, jak je to se stravováním, s bezpečností, s dopravou, s dostupností...


Důležitá podmínka - musíte znát rodiče kamaráda vašeho dítěte

Připravte se. Že byste měli rodiče vybraného kamaráda dobře znát a že byste s nimi měli mít nějaké spojení, je jasné. Logické je i to, že děti očekávají, že se situace obrátí - tedy že i vy se stanete hostitelem. Jste na to připraveni? A ještě jeden zádrhel se může objevit. Když domů pustíte jednoho kamaráda, může se objevit i další. Budete- li připraveni, nezaskočí vás to a pohotově rozhodnete, jestli i v tomto případě je nocování mimo domov pro vašeho potomka vhodné.

 

Připravte netradiční nocleh - bunkr z domácího nábytku

Místo do postele je uložte třeba do "bunkru" postaveného ze židlí a přikrývek. Bezpečnost je samozřejmě nutností! Při vlídném počasí je nechte spát na zahradě pod stanem. Vybavte je baterkou, ale buďte připraveni, že vy se tu noc asi moc nevyspíte. Taková dobrodružství rodiče nic nestojí, ale děti na ně často vzpomínají celý život.

 

Co na to psycholog?

V zásadě nejsem proti takové akci, pokud se domlouvá na úrovni rodičů, takže obě strany stvrdí, že jim to nevadí a jsou pro. Pravidlem by mělo být, že dítě je zdravé a samostatné, tedy že se umí o sebe postarat, i když se očekává, že na ně hostitelská maminka přece jen dohlédne. Samozřejmostí by měla být samostatná postel, ale není třeba dělat tragédii ani z malého bytu, klidně improvizujte. Vhodným termínem je víkend a den, kdy mají děti večerní akci (např. divadlo).

PhDr. Marta Boučková