Dobré poledne, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Otužování dětí vzduchem, vodou a sauna u dětí - postup, teploty, rady, tipy

 

otuzovani-deti-vzduchem-vodou-a-sauna-u-deti-teploty-rady-tipy

otuzovani-deti-vzduchem-vodou-a-sauna-u-deti-teploty-rady-tipy
S otužováním (myšleno snášením přiměřených teplot) je možné začít už u miminek. Ve dne by v bytě mělo být od 20 maximálně 22 stupňů, v noci na spaní je optimální teplota 18 stupňů. Dále dítě potřebuje přiměřené oblékání: ani miminko by nemělo být zbytečně navlečené. Obecně se doporučuje, aby dítě mělo o jednu vrstvu oblečení více než rodič (pokud je v kočárku a nehýbe se, tak samozřejmě i víc).

___

___

Spíše než potomka zbytečně navlékat by měli rodiče přemýšlet, zda by některou vrstvu neměli svléknout. Otužování prospívá i pobyt na vzduchu, a to včetně zimních měsíců a deště či sněžení. Doporučují se tři hodiny aktivity venku, přičemž i předškoláci zvládnou teploty do -10 °C (jen nejmenší miminka by měla od -5 °C zůstat doma).

 

Otužování vzduchem

Pokud jde o cílené otužování jako proceduru, mělo by se s ním začít velmi pozvolna. Pokud dítě najednou vystrčíte do mrazivého rána, spíš než zlepšení imunity mu způsobíte prochladnutí a dost možná přímo odpor k otužování obecně. Je třeba promýšlet, jak dítě motivovat (budeme cvičit spolu, přece mě v tom nenecháš), a samozřejmě procedury rozumně načasovat. Pokud chcete dítě otužovat vzduchem, nabízí se začít s tím na podzim, kdy teploty začínají klesat. Ráno si s ním jen v prádle aspoň deset minut zacvičte na zahradě nebo před otevřeným oknem. Od pokojové teploty byste vždy po třech až čtyřech rozcvičkách měli klesat o jeden stupeň až k 15 °C, u otužilejších dětí třeba i k 10 stupňům. Po rozcvičce dítě zahřejte a oblékněte.

 

Otužování vodou

Pokud se rozhodnete otužovat vodou, musíte být velmi opatrní, protože voda chladí tělo podstatně více než vzduch. S otužováním začněte u vlažné vody (30-34 °C), do které namočíte žínku a postupně budete otírat horní a pak i dolní polovinu těla. Tepotu opět postupně snižujte, během jednoho až dvou měsíců byste se měli dostat k cílovým 20 °C, U této procedury můžete zůstat nebo přejít na sprchování. U něj se opět začíná na teplotě kolem 30 °C (ideální je mít termostatickou baterii, která u proudu vody drží navolenou teplotu), kterou se tělo minutu prohřívá. Pak se přechází k chladnější vodě (její teplota se opět snižuje po jednotlivých stupních), která by měla rovnoměrně stékat po těle dvě minuty. Cílovou teplotou je zde také 20°C. Následuje samozřejmě osušení, promasírování a promazání pokožky a oblečení. Pokud dítě onemocní nebo je třeba z nějakého důvodu otužování přerušit na delší dobu, musíte opět začít postupně.

 

Sauna

Pro posílení imunity se doporučuje také saunování, kterého se mohou účastnit i malé děti: po asi osmi minutách prohřívání ve finské sauně následuje postupné ponoření do chladné vody, a to celé se několikrát opakuje. Státní zdravotní ústav nicméně spíše než nákladné saunování doporučuje levnější a účinnější každodenní otužování.