Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 25.4.2024, svátek slaví Marek, zítra Oto.

Dětské mléčné zuby, dětský chrup - mýty a fakta

detske-mlecne-zuby-detsky-chrup-myty-a-fakta

detske-mlecne-zuby-detsky-chrup-myty-a-fakta
Pečovat o první zoubky dětí je velmi důležité. Umožňují kousat pevnou stravu a navíc je dětský úsměv tak krásný! Na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři chodí pravidelně jen 40 procent dětí v předškolním věku. Výsledkem je, že každé čtvrté dítě má již v takto raném věku v ústech čtyři či více kazů.___

___

U nejmenších mají přitom prevenci v rukou výhradně rodiče, ale ti si často neuvědomují, že péče o chrup již u předškolních dětí je klíčová pro budoucí vývoj jejich zubů.

Malé děti se musí naučit starat o chrup odmalička. A návštěva u zubaře k tomu patří. Může nejen včas odhalit případné problémy, ale když dítě chodí do zubní ordinace a ještě mu nevrtáme kazy, nezafixuje si v souvislosti se zubařem nic nepříjemného. Rodiče si však často stěžují, že se obtížně hledá zdravotnické zařízení pro ošetření nejmenších dětí. Vyžaduje totiž více času a trpělivosti, a tak se tomuto typu pacientů mnozí zubaři vyhýbají.

To je však krátkozraký přístup. Například na naší klinice jsme zařídili jednu ordinaci rovnou jako zábavný dětský svět, protože si tak vychováváme klienta odmalička. O dětských zubech koluje řada mýtů, které důkladné prevenci nijak nepřidávají. Například že na mléčných zubech příliš nezáleží, protože stejně brzy vypadají.

 

Mléčné zuby připravují místo trvalým zubům dítěte

První dětský chrup je sice dočasný, ale plní hned několik velmi potřebných funkcí. První funkcí je zachování a vytváření místa pro stálé zuby. Pokud se mléčný zub následkem kazu musí předčasně odstranit, pak se celý chrup posouvá směrem dopředu a mezera, která je vyhrazena pro stálý zub, se zužuje.
Druhý zub pak pro svůj správný vývoj nemá dostatek prostoru, prořezává se nepravidelně. Dalším důvodem, proč se starat o "mléčňáky", je fakt, že pokud v zubu vznikne kaz, který není včas diagnostikován a ošetřen, pak je pravděpodobné, že se infekce posune dále do zubu a do lůžka. Tam je již připraven zub "stálý". Tato situace může velmi nepříznivě ovlivnit správný vývoj korunky tohoto stálého zubu. Prakticky všichni zubní lékaři upozorňují také na zanedbanou každodenni ústní hygienu, a to hlavně u předškolních dětí.

Ne vždy jde o nedbalost ze strany rodičů, může jít jednoduše o neznalost. Rodiče často i malé děti nechávají čistit chrup děti samotné. Dítě si tak sice zvyká na přítomnost zubního kartáčku v ústech a na pravidelnou hygienu, to ale bohužel nestačí. Malé dítě není schopné si zuby vyčistit tak, aby byly opravdu čisté. Je proto vhodné, aby předškolním dětem pomáhali s čištěním zubů rodiče.

 

Čištění prvních dětských zubů

S čištěním zoubkůje potřeba začít bezprostředně poté, kdy se objeví první zoubky, což je u většiny dětí mezi 6. - 8. měsícem věku. Jako první se obvykle vyklubou dolní řezáky. Je důležité, aby z nich rodiče stírali zbytky mléka a potravy. K tomu dobře slouží vlhký čtvereček gázy či tzv. prsťáček. Jakmile se dětem vyklube první stolička, přechází se k používání dětského kartáčku.

 

Zubní kartáček a pastu volte pro děti

První dětský kartáček má být měkký, lehce potřený zubní pastou s obsahem fluoridů do 500 ppm. Dětem od 2 do 3 let se na kartáček vytlačí pasta o velikosti hrášku s obsahem fluoridů cca1000 ppm. Nejvhodnější technikou čištění jsou drobné krouživé pohyby kartáčkem po všech zubních ploškách. Účinné čištění by mělo trvat nejméně dvě minuty. Čistíme dvakrát denně, ráno po snídani a večer těsně před spaním, vždy až po jídle nebo pití sladkého nápoje či mléka. Děti učíme po čištění vyplachovat a vyplivovat zubní pastu. Čistěte i v době nemoci, léčivé sirupy působí jako sladká limonáda!