Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Děti - chování, zdraví, různé Návod jak se zbavit koktání u dítěte - příčina, léčba, tipy, rady

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Návod jak se zbavit koktání u dítěte - příčina, léčba, tipy, rady Email
Úterý, 09. červenec 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 7474x

navod-jak-se-zbavit-koktani-u-ditete-pricina-lecba-tipy-radyKoktavost je jedna z nejtěžších poruch komunikace. Prokázané ovšem je, že včasná léčba koktavosti v dětství může tuto vadu řeči zmírnit či dokonce úplně odstranit. Některé dítě může mluvit plynule, a ze dne na den začne zadrhávat nebo koktat, jinému se potíže s řečí postupně zhoršují.

___
___

Příčina koktání u dětí

Co způsobuje koktatavost, se dodnes nepodařilo přesně určit. Zřejmě se jedná o kombinaci více faktorů, dědičností počínaje a různými vnějšími faktory a podněty konče. Někdy může být spouštěcím momentem smutná nebo i radostná událost. Proto není ani tak důležitá příčina, ale to, co může koktavost u dítěte udržovat či zhoršovat. Historicky se metody, jak koktavost odstranit, dají počítat na stovky, ale žádná univerzální neexistuje.

 

První krok

První potíže s řečí vznikají kolem tří let věku. Z hlediska logopedického je dobré se zabývat i těmito signály a nastávající potíže řešit s logopedern. Pokud máte doma dítě, které zadrhává, neodkládejte dlouho návštěvu logopeda a začněte s poruchou řeči bojovat co nejdříve. Dobrá zpráva je, že až 80 procent dětí začne do sedmi let mluvit plynule, z toho polovina už do půl roku od začátku potíží.

 

Jak zvládat koktání

V některých případech vada řeči souvisí i psychikou dítěte. Psychickému zvládnutí vady řeči u malých dětí pomáhá právě rodinná terapie, která by měla být součástí logopedické péče. Důležité je nepřipomínat dětem, že koktají. Rodiče často dělají tu chybu, že dítě opravují, dokončují za ně věty nebo chtějí, aby větu opakovaně řeklo správně. Jistě mu chtějí pomoci, ale dítě si musí prožít, že má čas. Dospělí většinou spěchají, ale dítě se zasekne a ten pocit, že vše musí říct rychle, mu ještě více znemožní se vyjádřit.
Dnes už je zcela překonaná teorie, že by za koktání u dětí mohla pouze nezodpovědná matka, nicméně jako rodič můžete potomkovi podstatně pomoci, a tak musíte vědět, jak na to. Pro takové dítě je velmi důležité, aby nebylo přetěžované a mělo klidné a harmonické rodinné prostředí.

Každopádně u všech poruch tohoto typu platí, že čím dříve se začne s léčbou koktání, tím lépe. Podporujme sebevědomí dítěte. Ve spolupráci s psychologem nacvičujme zvládnutí základních stresových situací. Děti například jako nakupují, vytvoří frontu a pak se záměrně popichují a stresují za přítomnosti psychologa. Ten jim pomáhá naučit se, jak mají takovou nepříjemnou situaci zvládat. S věkem dítěte, se mění i způsob léčby koktavosti.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny