Dobré odpoledne, dnes je pondělí 24.6.2024, svátek slaví Jan, zítra Ivan.

Léčba rýmy u novorozenců, kojenců, batolat a malých dětí - rady, tipy a chyby.

lecba_rymy_u_novorozencu_kojencu_batolat_malych_deti.jpgRýma je nepříjemné virové onemocnění, které však více než dospělé může trápit více děti a to především pro jejich odlišné anatomické poměry dutiny nosní, ústní a kratší Eustachovy trubice (viz dále) než u dospělých.

___

___

Děti nejsou malí dospělí

Rýmou trpí již jedinci od kojeneckého věku, kdy mají ještě nevyzrálý neurologický systém, malé rozměry nosních dutin a asi 4x větší nosní odpor než dospělí. Nedokonalý imunitní systém způsobuje, že zejména nekojené děti jsou k infekcím velmi náchylné.

Málokdo ví, že novorozenci ještě neumí dýchat ústy, jejich ústní dutinu téměř vyplňuje jazyk. Naučí se to teprve během prvních několika týdnů až měsíců života, proto nemohou při rýmě současně sát i dýchat.

Rýma se tedy stává velmi vážným problémem, který ohrožuje výživu dětí. Proto je tak důležité odsát dítěti hleny před krmením, sliznici ošetřit roztokem soli a teprve pak podat dětské nosní kapky.

Ale pozor na příliš časté a nešetrné odsávání a zbytečné vytírání nosu! Nosní sliznice totiž reaguje na mechanické podněty zduřením a tvorbou hlenu a pak čím více čistíte, tím je rýma horší. Nezapomínejte také správný a brzký nácvik smrkání. Děti mají kratší Eustachovu trubici (trubice spojující nosohltan a vnitřní ucho). Proto vede nasávání nosního sekretu k častým zánětům středouší a může postihnout i nosní dutiny. Někdy malé dítě nezačne bolet ouško, ale zvrací a stěžují si na bolest břicha. I to ale mohou být průvodní symptomy zánětu.

 

Oleje nebrat

V žádném případě nepodávejte dětem nosní kapky s obsahem olejů, dítě je může vdechnout a hrozí vznik zápalu plic. Nedoporučují se také jakkoliv aromatizované přípravky, které mohou způsobit při eventuelní alergické reakci laryngospasmus, neboli křeč hrtanu s následným dušení.

 

Kdy navštívit lékaře?

Pokud rýma trvá již dva-tři týdny, správně ji léčíte a nic se nelepší, vyhledejte specialistu otorinolaryngologa (ORL lékaře), který vyloučí, zda se již nejedná o komplikaci rýmy. Máte-li rýmu jen z jedné nosní dírky, často se, zvlášť u malých dětí, jedná o cizí těleso v nose, ale může jít také o jednostranný polyp či dokonce o nádor.

 

Související článek:

 


 

Zdroj:
zdravi.zena.cz