Dobré dopoledne, dnes je středa 24.7.2024, svátek slaví Kristýna, zítra Jakub.

Dvojčata - výchova, puberta, zajímavosti, názor psychloga

dvojcata-vychova-puberta-zajimavosti-nazor-psychloga

dvojcata-vychova-puberta-zajimavosti-nazor-psychloga
Narození miminka je vždy velkou událostí, která obrátí chod rodiny vzhůru nohama. Což teprve, když na svět přijde hned dvojnásobný příděl radosti, ale i starostí současné době se dvojčata množí jako houby po dešti. Valná většina dvojnásobného přídělu štěstí je "následek" asistované reprodukce. Ať už jsou dvojčata dílem přírody nebo k jejich početí dopomohli kouzelníci v bílých pláštích, pokaždé dají svým rodičům pořádně zabrat.

___
___


V následujících letech budou muset všechno násobit dvěma a netýká se to jenom hmotných potřeb. Dvojčata potřebují i dvojnásobné množství péče, lásky, trpělivosti a porozumění. A to může být pro jednoho tátu a mámu někdy opravdu pořádná fuška.

Zvykací období

Pokud jste zvládla těhotenství a porod (oboje samo o sobě bývá dost náročné) a přinesla jste si domů dva bezbranné drobečky, připravte se, že v prvních dnech nebudete vědět, kam dřív skočit. Časem se určitě režim vyladí a budete schopna pokrýt potřeby obou miminek, ale především zpočátku se nebojte požádat o pomoc (partnera, babičku, dědu). I kdyby měli mrňousky "jenom" vyvézt na procházku a vy jste se mohla mezitím prospat, určitě vás to osvěží. Zkušené "duomaminky" nabádají novopečené rodiče dvojčat, aby se nesnažili být za každou cenu dokonalí.
Brzy totiž zjistí, že v určitých oblastech mohou drobátko slevit ze svých původních předsevzetí. Nablýskanou podlahu či sterilní kuchyň dítka neocení, když se jim máma kvůli tomu nemůže věnovat. Stejně tak procházky u nejmenších miminek lze "ošidit", nechce-li se vám vláčet ven objemný kočár. Pokud ovšem už doma máte staršího potomka, stejně vám nic jiného nezbude. Ještě před příchodem dvojčátek na svět si promyslete praktické starosti všedních dnů - například zda se vejde široký kočárek do výtahu či kočárkárny, jestli se vytočíte s "double vozidlem" v obchodě, jak se budete dopravovat k pediatrovi nebo jestli dvojitý příděl drobotiny pojme vaše auto.


Rok hrůzy

Pravá zábava nastane v okamžiku, kdy se dvojčátka rozeběhnou do světa. I "monomámy" znají dobře situace, kdy pořád vartují u svého drobečka, který sice leckam vyšplhá, ale rozumu nemá ani za mák. Tu ho sundavají z klavíru, jindy ho vytahují z hluboké louže. A s dvojčaty je to ještě horší. Dávejte proto v tomto období předno t dlouhým procházkám na kočárku a volno t dávejte dvojčátkům až na bezpečnějších

místech.

Výchova dvojčat

Uvědomte si, že nemáte doma dvě přesné kopie (neplatí to ani u jednovaječných dvojčat), ale dvě osobnosti, které potřebují individuální přístup. Snad jen v otázce oblékání není potřeba děti v prvních letech tak úzkostlivě od sebe odlišovat. Navíc, jak známo, i různě staří sourozenci si závidí, že jeden má tričko takové a druhý zase makové. A co si budeme povídat i pro maminku je nákup stejných věcí dvojmo určitým ulehčením situace. S módními výmysly svých ratolestí si ještě dost užije v pubertě.


Nejčastější chyby při výchově dvojčat?

Chyba: Srovnávání vývoje obou ratolestí. Porovnávat schopnosti není vhodné ani mezi vrstevníky, natož mezi dvojčaty. Všechny děti procházejí jedinečným vývojem - dvojčata nevyjímaje. Co na tom, že jedno už běhá, zatímco druhé teprve leze. Pokud jeho zpoždění nemá medicínský důvod, dříve či později ho dožene.
Správně: Vnímejte své děti jako samostatné jednotky, snažte se podporovat jejich schopnosti a přirozený vývoj.

Chyba: Nepoužívat křestní jména. Odborníci nedoporučují oslovovat sourozence univerzálním výrazem - třeba "HoLky, jdeme.", "Kluci, oběd" nebo "Kulíšci, kde jste?". Stíráte u nich pocit jedinečnosti.
Správně: Vždy je oslovujte křestním jménem, dáváte jim tím najevo, že je chápete jako dvě samostatné osobnosti.

Chyba: Dávat jednoho dvojčete za vzor. Není výjimkou, že jeden či druhý drobeček v něčem vyniká, napřiklad v apetitu, samostatnosti
nebo poslušnosti. Odolejte pak pokušení vyzdvihovat jeho přednosti před druhým dvojčetem. "Podívej se, jak Anička pěkně papá, a ty se nad tím kroutíš ..." Snadno byste pak u méně "předpisového" dítka mohli vzbudit pocit žárlivosti a antipatie vůči vzornému sourozenci.
Správně: Motivujte dítka nezávisle na bráškovi či sestře (příslibem hry nebo malé dobroty). Ve svých požadavcích buďte důslední.

Chyba: Nechávat dvojčata o samotě. Do určitého věku (přibližně do nástupu do školky), byste měli dvojčata nechávat svému osudu co možná nejméně. Možná se spolu dokážou zabavit, ale může dojít ke vzniku takzvané řeči dvojčat - zkomolené výrazy, kterým rozumějí jen ona s~a.
Správně: Čas, který věnujete svým dětem, je nenahraditelný pro vás i pro ně. Raději proto odložte věšení prádla nebo pečení bábovky a jděte společně skládat kostičky nebo si číst knížku.


Nebohý sourozenec

Výchova dvojčat je možná náročná, ale ještě o poznáni složitější úlohu mají jejich sestřičky a bráškové. Především ti starší se mohou cítit na vedlejší koleji, protože veškerou pozornost na sebe strhávají ti dva caparti, kteří si v jejich očích přivlastnili mámu i tátu. Zkuste se třeba domluvit s babičkou na hlídání dvojčat, abyste mohli vyrazit se starším synem či dcerkou na procházku, do kina nebo do bazénu. Prostě vás bude mít pár hodin jenom pro sebe.


Dvojitá puberta

Někteří psychologové tvrdí, že identitu dvojčat je třeba pěstovat od útlého věku, a zavrhují stejné oblékání či pořizování shodných hraček. Jiní odborníci (a maminky dvojčat jim dávají za pravdu) oponují, že dobou, kdy si děti skutečně začínají uvědomovat odlišnosti povah, je až puberta. V tu chvíli bychom skutečně měli při výběru oblečení, školy či zájmových kroužků zohledňovat náturu dotyčného a nestrkat dvojčata všude ruku v ruce jen proto, že jsou sourozenci narození v jeden den.Co možná nevíte o dvojčatech

Dvojčata trpí častěji klaustrofobií (strachem ze stísněného prostoru). Předpokládá se, že příčinou může být nedostatek místa před narozením. Častěji se rodí matkám starším 35 let, důvody hledejme v léčbě neplodnosti a asistované reprodukci. Průměrná porodní váha dvojčat je 2,4 kilogramu a většinou přicházejí na svět císařským řezem. Ve starověku byla jednovaječná dvojčata pokládána za projev nadpřirozených schopností a moci. V mytologii byla dvojčata často symbolem dobra a zla nebo byla zpodobňována jako Slunce a Měsíc. Také Elvis Presley měl dvojče - bratra Jesseho Garona, který zemřel při porodu. Přesto svému o 35 minut staršímu bratrovi prý chyběl a elvisologové jeho smrti přičítají deprese a bouřlivý život rokenrolového krále.Co na to psycholog?

PhDr. Václava Masáková, dětský psycholog, Praha

Jiní, i když stejní Pro zdárný vývoj dvojčat v zásadě platí totéž co pro vývoj každého dítěte. Totiž základní podmínka - klidné a nefrustrující prostředí. Jen cesta k němu může být poněkud komplikovanější. Vyplatí se proto co nejdříve doma nastavit jakýsi jízdní řád, zapojit do něho funkční příbuzné a pro matku vytvořit podmín~ alespoň ke krátkému odpočinku. Ze je dobré je oslovovat jmény, není zbytečný výmysl - i s osvojením jména si dítě vytváří postupně svou identitu. Děti je určitě lepší rozlišovat také oblečením, nicméně možná přijde i období vzájemného závidění a přetahování se o jednu věc. Faktem je, že i když se snažíme podtrhnout identitu každého z nich, stále u většiny dvojčat obvykle funguje těsnější emoční vazbo, než bývá u sourozenců různého věku. V zásadě ale platí - nesrovnávat, pokusit se jim vytvořit prostor třebo i pro rozdílné zájmy a také se radovat z toho, když se objeví chvíle společných zájmů a her.