Příjemnou noc, dnes je úterý 27.2.2024, svátek slaví Alexandr, zítra Lumír.

Likvidace červotoče gama zářením, ochrana dřeva bez poškození

gama_zareni_likvidace_cervotocu.jpgNení tomu tak dávno, co jsem viděl docela zajímavý článek o renovaci poškozeného nábytku. Mimo jiné se tam řešila otázka jak zlikvidovat červotoče. Jako nejlepí způsob, který je bez poškození dřeva, tedy dřevěného nábytku, je ozáření gama zářením.

deratizace likvidace hubení červetočů

cervotoc_larva_dospelec.jpgÚvod

Záření gama (často psáno řeckým písmenem gama, γ) je vysoce energetické elektromagnetické záření vznikající při radioaktivních a jiných jaderných a subjaderných dějích.

cervotoci_chodbicky.jpgZáření gama je často definováno jako záření o energii fotonů nad 10 keV, což odpovídá frekvencím nad 2,42 EHz či vlnovým délkám kratším než 124 pm, přestože do tohoto spektrálního pásma zasahuje i velmi tvrdé rentgenové záření. To souvisí se skutečností, že hranice není stanovena uměle, ale tyto druhy záření se rozlišují dle svého zdroje, přičemž se samo záření jinak fyzikálně neliší.

Záření gama je druh ionizujícího záření. Do materiálů proniká lepe než záření alfa nebo záření beta, která jsou korpuskulární (ani jedno není elektromagnetické záření), ale je méně ionizující.

 

deratizace_likvidace_hubeni_cervotocu.jpgPoužití gama záření

Ozáření ničí plísně, hmyz a mikroby, které ohrožují historické předměty z papíru, textilu a dřeva. Záření pronikne celým předmětem a zničí např. červotoče i hluboko v gotických dřevěných sochách, kde povrchové chemické ošetření nepomáhá. Dřevo se nezmění a nepoškodí, záření na něm neponechá žádné změny. Zachraňují se tak umělecké, historické a kulturní hodnoty. U nás je ozařovna uměleckých předmětů v Roztokách u Prahy. 

 

Cyklus červotoče od larvy po dospělce 

Pokud vás zajímá cyklus červotoče a jeho jednotlivá stádia a jejich doba trvání, zvětšete si tento obrázek kliknutím:

cyklus_cervotoce.jpg

cyklus_cervotoce.jpg - cyklus_cervotoce.jpg