Dobré dopoledne, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

LED žárovky, LED zářivky, LED reflektory, úsporky - životnost, úspora, vlastnosti

led_zarovky_zarivky_usporky_uspora_energie_pouzitelnost_vlastnosti_vyhody_nevyhody.jpegJaká je úspora při použití LED žárovek? Přečtěte si jak ušetřit až 10 000 Kč jen za osvětlení jedné výtahové kabiny. Tato LED světla mohou plně nahradit klasickou vláknovou žárovku nebo úspornou zářivkovou žárovku. Teoretická životnost LED žárovky je udávána na 50 000 hodin. LED žárovkám nevadí zapínání a vypínání, protože nemají tepelné vlákno, které se teplem a chladnutím protahuje a zkracuje, až praskne.

úspora energie LED žárovka výhody nevýhody

led_zarivky.jpg
led_zarivky.jpg - led_zarivky.jpg
Co je to LED dioda nebo žárovka?

LED osvětlení, jedná se o zdroj světla LED (Light Emitting Diode - světlo emitující dioda) s nejnižšími energetickými nároky a s velkou životností, výrobci udávanou, v rozmezí od 50.000 do 100.000 hodin vyráběných z LED diod, kterým nevadí časté vypínání a zapínání bez jakékoliv údržby.

LED diody jsou staré už více než 40 let, přesto v několika posledních letech zaznamenal tento prvek obrovský technický pokrok. Dnešní LED diody jsou jedinečné svou flexibilitou. Nabízejí velký výběr úhlů, barev vyzařovacího světla, světelné účinnosti a je zřejmé, že vývoj půjde i nadále rychle dopředu.

Světelné zdroje, které jsou vyráběny LED technologií, mají stále vyšší účinnost, zejména při použití čipů s vysokým výkonem se přibližují úsporným žárovkám. Oproti klasickým technologiím však navíc vynikají zanedbatelnou spotřebou (příkony se pohybují i pod 1W, běžně pod hranicí 2W) a dlouhou životností (při teplotách kolem 20°C neuvěřitelných 100.000 hodin – což je více než 10 let nepřetržitého provozu). Spolu s dalšími vlastnostmi (možnost častého vypínání a zapínání, minimální, resp. nulová údržba, vysoká odolnost proti otřesům, nárazům i vůči chladu, žádné infračervené a ultrafialové záření, vysoká účinnost, téměř žádné vyzařované teplo) tak představují bezkonkurenčně nejvýhodnější světelné zdroje.

Mění se doba a mění se i naše nároky na komfort bydlení. Spotřeba elektrické energie na osvětlení domácnosti představuje značnou položku v rodinném rozpočtu. Osvětlení pomocí výrobků z LED diod se stává zajímavou variantou, jak si dopřát luxus a přitom se chovat ekonomicky.

 

led_usporna_zarivka.jpeg

Přichází nová generace úsporného osvětlení. Co je to high power LED?

LED světla jsou vyráběna v mnoha variacích, ať už jako směrová, bodová svítidla do interiérů, rozptýlená světla v tradičních kulatých tvarech, reflektorová s delším dosvitem, či LED světla s takzvanými High Power LED, kdy se jedná o moduly s výkonem od 1W až 5W. Jak již vyplývá z předešlého textu LED svítidla a LED žárovky je maximálně úsporné řešení osvětlení Vašich prostor.

 

Použití, využití LED žárovek

Všechna LED světla a LED osvětlení se dají použít v různých kombinacích a do různých interiérů, ať už do soukromých bytů či hotelových, restauračních zařízení, dále také jako provozní osvětlení. Již se vyrábí a prodává i celá řada LED reflektorů pro venkovní nebo vnitřní použití. 

 

Technické vlastosti, výhody LED žárovek oproti klasickým Wolframovým

 • Extrémní životnost – 100 000 hodin (víc než 10 let nepřetržitého provozu)
 • Nízký příkon
 • Odolnost vůči otřesům, nárazům, vibracím
 • Malý vývin tepla
 • Řízená charakteristika vyzařování
 • Žádné infračervené nebo ultrafialové záření
 • Vysoká životnost a téměř nulová poruchovost
 • Zanedbatelná cena spotřeby el. energie za rok
 • Minimální, resp. nulová údržba
 • Možnost častého vypínání a zapínání
 • Vysoká odolnost vůči poškození i vůči chladu
 • Barevná rozmanitost – bílá, červená, modrá, žlutá, zelená
 • Díky vysoké účinnosti se téměř nezahřívá

 

První město jen s LED pouličním osvětlením - Ann Arbor v Michiganu

Americké město Ann Arbor v Michiganu aspiruje na to stát s prvním městem jehož centrum bude osvětleno pouze LED pouličními světly. V návaznosti na úspěšný pilotní projekt s 25 světly se radní v Ann Arbor rozhodli počínaje listopadem instalovat více než 1.000 LED pouličních lamp.

Každá LED lampa má spotřebu 56W a projektovanou životnost 10 let. Pro porovnání předchozí výbojková světla měla spotřebu 120W a potřebovala výměnu po 2 letech provozu. Město očekává návratnost své investice během necelých 4 let, roční finanční úspory by měly být ve výši 100.000 USD. Emise CO2 se díky nainstalovaným světlům ročně sníží o 294 tun. Projekt je uskutečňován i díky grantu ve výši 630.000 USD, který město získalo.

Pouliční lampy použité v Ann Arbor jsou založené na New Westminster serii od firmy Lumecon, LLC, která obsahuje LED světla od Relume Technologies, Inc. Tyto světla jsou vybavené Cree XR-E XLamp LED.

 

 


Související komerční odkazy:

Poznámka na komerční stránky: zde zveřejněné odkazy nejsou honorovány.