Dobrý večer, dnes je úterý 23.4.2024, svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří.

Jaké osvětlení zvolit do pokoje, koupelny, kuchyně

jake-osvetleni-zvolit-do-pokoje-koupelny-kuchyne

jake-osvetleni-zvolit-do-pokoje-koupelny-kuchyne
Sebekrásnější místnost bez správného nasvícení nebude nikdy dokonalá. Nevhodné osvětlení jí dokonce může ublížit. Druh osvětlení, které do svého interiéru použijete, dokáže výrazně ovlivnit atmosféru místnosti. Má také vliv na to, jak se v daném prostoru budete cítit. Při výběru osvětlení nehrají roli jen barva, tvar a materiál.

___

___

 

Nejdůležitějším kritériem při výběru osvětlení je účel, pro který je daná místnost či osvětlovaný prostor využíván, tj. pro jaké "zrakové úkoly" světla vybíráte. Důležitá je správná intenzita osvětlení. Je-li příliš malá, zbytečně si unavujete zrak. Při použití tzv. lustrového stmívače si intenzitu světla můžete nastavovat sami. Vytvoříte si tak atmosféru podle své nálady. Stmívače jsou vhodné do obývacího pokoje a také do ložnice, kde obvykle potřebujeme tlumenější světlo.

 

Barevná teplota světla v kelvinech

Zajímejte se o barevnou teplotu světla. Charakterizuje spektrum bílého světla a měří se v kelvinech (K). Hodnota je uvedena na obalu žárovky. Tzv. plnospektrální osvětlení (asi 6500 K) se nejvíc přibližuje dennímu světlu a pozitivně působí na lidský organizmus.


Pokoj a další místnosti

Jedno centrální svítidlo rozhodně nestačí, místnost dostatečně neosvítí. Oproti tomu více svítidel, rozmístěných po pokoji, dovede v jediném prostoru vytvořit několik zcela odlišných zón. Míst, která navodí úplně jinou atmosféru od intimního relaxačního koutku přes pracovní zónu až po oslnivě třpytivé světlo nad svátečně prostřeným stolem.

V koupelně

V koupelně při výběru i umístění osvětlení dodržujte bezpečnostní předpisy. Světla určená pro použití ve vlhkém prostředí musejí mít vyšší stupeň ochrany. Minimální je IP43 pro vestavěná stropní (nebo nástěnná) svítidla (údaj je uveden na obalu). K zrcadlu je vhodné umístit podélná svítidla (vertikální), která nevytvářejí ostré stíny v obličeji.

V kuchyni

Zde by neměla chybět bodová světla nad pracovní linkou. Důležité je i světlo nad sporákem, (bývá součástí digestoře). Pracovní plochu lze osvětlit zářivkovými trubicemi (zářivkami). Jsou do kuchyně ideální. Kromě dlouhé životnosti (až 12 tisíc hodin) oceníte i to, že jsou až 4x úspornější než klasické žárovky.
Máte-li v kuchyni jídelní stůl, je vhodné umístit stropní svítidlo nad něj, a to tak, aby dostatečně osvětlovalo celý stůl a přitom nikoho neoslňovalo. Ideální je lustr se stahovacím stínidlem. Když se vytáhne, může suplovat i hlavní světlo v místnosti.


PAMATUJTE NA ČISTOTU
Lustry, svítidla a jiná osvětlení nestačí jen koupit a instalovat. Je třeba je i pravidelně čistit, na což často zapomínáme. Dezinfekci používejte zejména na svítidla v koupelnách, na toaletách a v kuchyních. U křišťálových lustrů lze pro snadnější čištění zvolit sprej.


typy-zarovek-klasicka-kompaktni-usporna-halogenova-LED-zaorvka
typy-zarovek-klasicka-kompaktni-usporna-halogenova-LED-zaorvka
SVĚTELNÝ ZDROJ

  • Rokem 2011 skončila výroba 60W standardních žárovek. Náhradou jsou halogenové žárovky. Vypadají stejně jako klasické, ale ušetří až 30 % energie a mají dvojnásobnou životnost.
  • Nejrozšířenější jsou kompaktní zářivky ("úsporky, úsporné žárovky"). Uspoří až 80 % energie při stejné svítivosti jako žárovky. Výhodou je i vysoká životnost.
  • Největší úspory přináší moderní typ světelného zdroje využívající LED diody. Nabízí životnost až 100000 hodin a nízkou spotřebu energie (je v jednotkách wattů oproti desítkám wattů u klasických žárovek).