Náhodné stránky webu
- (20.05.2008) Rozdíl mezi mužem a ženou v myšlení a schopnostech, v čem je kdo lepší
- (05.02.2010) Kruhy pod očima - příčina, léčba
- (20.04.2015) Jizvy v obličeji po autonehodě a plastická operace - kdo ji platí?
- (21.03.2008) Nízký krevní tlak (hypotenze) – příznaky, příčiny, léčba, první pomoc
- (18.05.2014) Vliv nesteroidních antirevmatika na žaludek, žaludeční sliznici
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Jaké osvětlení zvolit do pokoje, koupelny, kuchyně |
![]() |
Sobota, 30. červen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 8648x |
___ ___
Nejdůležitějším kritériem při výběru osvětlení je účel, pro který je daná místnost či osvětlovaný prostor využíván, tj. pro jaké "zrakové úkoly" světla vybíráte. Důležitá je správná intenzita osvětlení. Je-li příliš malá, zbytečně si unavujete zrak. Při použití tzv. lustrového stmívače si intenzitu světla můžete nastavovat sami. Vytvoříte si tak atmosféru podle své nálady. Stmívače jsou vhodné do obývacího pokoje a také do ložnice, kde obvykle potřebujeme tlumenější světlo.
Barevná teplota světla v kelvinechZajímejte se o barevnou teplotu světla. Charakterizuje spektrum bílého světla a měří se v kelvinech (K). Hodnota je uvedena na obalu žárovky. Tzv. plnospektrální osvětlení (asi 6500 K) se nejvíc přibližuje dennímu světlu a pozitivně působí na lidský organizmus. Pokoj a další místnostiJedno centrální svítidlo rozhodně nestačí, místnost dostatečně neosvítí. Oproti tomu více svítidel, rozmístěných po pokoji, dovede v jediném prostoru vytvořit několik zcela odlišných zón. Míst, která navodí úplně jinou atmosféru od intimního relaxačního koutku přes pracovní zónu až po oslnivě třpytivé světlo nad svátečně prostřeným stolem.
V koupelněV koupelně při výběru i umístění osvětlení dodržujte bezpečnostní předpisy. Světla určená pro použití ve vlhkém prostředí musejí mít vyšší stupeň ochrany. Minimální je IP43 pro vestavěná stropní (nebo nástěnná) svítidla (údaj je uveden na obalu). K zrcadlu je vhodné umístit podélná svítidla (vertikální), která nevytvářejí ostré stíny v obličeji.
V kuchyniZde by neměla chybět bodová světla nad pracovní linkou. Důležité je i světlo nad sporákem, (bývá součástí digestoře). Pracovní plochu lze osvětlit zářivkovými trubicemi (zářivkami). Jsou do kuchyně ideální. Kromě dlouhé životnosti (až 12 tisíc hodin) oceníte i to, že jsou až 4x úspornější než klasické žárovky.
Máte-li v kuchyni jídelní stůl, je vhodné umístit stropní svítidlo nad něj, a to tak, aby dostatečně osvětlovalo celý stůl a přitom nikoho neoslňovalo. Ideální je lustr se stahovacím stínidlem. Když se vytáhne, může suplovat i hlavní světlo v místnosti. PAMATUJTE NA ČISTOTU Lustry, svítidla a jiná osvětlení nestačí jen koupit a instalovat. Je třeba je i pravidelně čistit, na což často zapomínáme. Dezinfekci používejte zejména na svítidla v koupelnách, na toaletách a v kuchyních. U křišťálových lustrů lze pro snadnější čištění zvolit sprej.
![]()
|