Dobrý večer, dnes je pátek 12.7.2024, svátek slaví Bořek, zítra Markéta.

Jak vypěstovat ginko (gingko) bilobu, jinan dvoulaločný - postup, informace, cena jinanu

jak-pestovat-ginko-bilobu-jinan-dvoulalocny-postup-informace-cena-jinanu
jak-pestovat-ginko-bilobu-jinan-dvoulalocny-postup-informace-cena-jinanu
Jinan dvoulaločný, latinsky ginko bioloba (správně gingko) lze vcelku dobře pěstovat v České republice a stromu se i daří. Jen málokdo ví, že jinan patří mezi jehličnany. Lidé ho vysazují spíše vzácně. A je to škoda. Hodně lidí zná jeho blahodárné účinky - zlepšeje činnost nervového systému zlepšeným prokrvováním tkání, a má antioxidační účinek (chrání před rakovinou).

___
___

 

Jeho vzhled je stejný už 150 milionů let. V našem podnebí dorůstá výšky až 20 metrů. Na podzim se jeho vějířkovité listy vybarvují krásně zlatožlutě. Květy má nenápadné, plody připomínají žlutou třešeň. Jsou jedlé, ale radši je uvařte nebo upečte.

 

Kde sehnat sazenince jinanu dvoulaločeného, ginko (gingko) biloby v ČR

Jedno z osvědčených zahradnictví je Středisko okrasných a lesnich školek, spadající pod komplex Školního lesního podniku v Kostelci nad Černými Lesy.

Cena sazenince jinanu dvoulaločného

Lze tu vybrat stromky různých velikostí a kultivarů v cenovém rozpětí od 700 do 4500 Kč.

 

Informace o pěstování a vypěstování ginko (gingko) biloby

Jinan si také můžeme sami vypěstovat výsevem nebo řizkovánim! Řízky se odebírají v létě nebo v zimě, nejlépe v prosinci. Následně se ukládají do pařeniště, kde po čase zakoření. Pro vlastní výsev si zakoupíme semínka jinanu, která musíme nejprve vyloupat z jejich obalu, opláchnout a pak zasadit do vhodného písčitého substrátu.
Klíčení probíhá při teplotě pod 10°C. Koupíte-li vzrostlý stromek, můžete ho sázet od jara do podzímu. Kvůli vysoké potřebě vláhy lze doporučit jarni nebo podzimní sadbu, rostlina lépe zakoření. Ginko (gingko) se vysazuje na chráněné a světlé stanoviště. Jinan krátkodobě snese i sucho. A co je potěšující - netrpí škůdci ani chorobami.

 

jak-pestovat-ginko-bilobu-jinan-dvoulalocny-postup-informace-cena-jinanu-listy