Dobré ráno, dnes je čtvrtek 28.9.2023, svátek slaví Václav, zítra Michal.

Jak vybrat mrazák, mrazničku - rady, tipy, návod, informace

jak-vybrat-mrazak-mraznicku-tipy-rady-navod.jpg
jak-vybrat-mrazak-mraznicku-tipy-rady-navod.jpg - jak-vybrat-mrazak-mraznicku-tipy-rady-navod.jpg
Většina menších rodin se rozhodne pro ledničku s mrazákem. Jsou ale lidé, kteří mají větší objemy potravy, které potřebují uchovat zamražené. Těm slouží chladnička a mrazničkou (2 v 1) a samostatný mražák. Na co se při výběru zaměřit a jak vybrat mrazák, mrazničku?
___
___

Energetický štítek a energetická třída

Jako u ostatních spotřebičů je i mraznička opatřena energetickým štítkem, který určuje, do které energetické třídy spadá daný výrobek. Z dlouhodobého hlediska - tedy abyste vůči menší pořizovací ceně neutratili posléze mnohonásobně více za spotřebu - dejte přednost energeticky úsporným mrazničkám, jež spadají do třídy A.

Jak velký vnitřní objem, užitný objem zvolit

Důležitým kritériem při výběru mrazničky je i její vnitřní objem - obecně se počítá pro průměrnou domácnost 40 - 80 l na osobu, pro úspěšné myslivce, rybáře a zahrádkáře je doporučeno počítat se 100 l na osobu.Další údaje, které by Vás měli zajímat, jsou hodnoty mrazícího výkonu, akumulační doby a neodmyslitelné ukazatele v podobě hvězdiček.

Co je to mrazící výkon

Mrazicí výkon je údaj o tom, jaké množství potravin (jejichž teplota je těsně nad bodem mrazu) je mraznička schopná zmrazit na teplotu -16°C/ - 18°C během 24 hodin. Obvykle se u skříňových mrazniček setkáme s údajem 10kg/24 hod., údaj až 40 kg/24 hod. naleznete u vyšších modelů pultových mrazniček.

Co je to akumulační doba

Bez povšimnutí nenechávejte ani informaci o akumulační době mrazničky, která Vám řekne, jak dlouho je přístroj schopen uchovat potraviny zmrazené po dobu, kdy je odpojen od zdroje elektrické energie.
Akumulační doba se pohybuje v rozmezí od 10 do 70 hodin. U zásuvkových typů mrazniček je samozřejmě tato hodnota nižší než u mrazniček pultových.

Co znamenají hvězdičky na mrazničce, mrazáku

Hvězdičky označují kvalitu mrazicího procesu - 4 hvězdičky jsou garancí teploty pod - 18°C, čímž zaručí vhodné prostředí pro hloubkové zmrazení; pro předem zmrazené potraviny jsou určeny prostory označené 3 hvězdičkami.

Pultové vs. skříňové

U samostatných mrazáků můžete volit mezi dvěma typy - pultovým a skříňovým/zásuvkovým/šuplíkovým/policovým typem. Každý z nich je zaměřený na odlišný způsob ukládání potravin.
suplikova-skrinova-mraznicka-obrazek.jpg
suplikova-skrinova-mraznicka-obrazek.jpg - suplikova-skrinova-mraznicka-obrazek.jpg
Skříňové mrazáky
Vám zaručí poměrně vysoký přehled nad uloženými potravinami. U tohoto typu mrazniček můžete ukládat potraviny buď do košů, nebo do celoplastových zásuvek. Můžete se také setkat s tím, že zásuvky jsou vybaveny popisky nebo ikonami potravin, které je v oněch zásuvkách nejlépe skladovat. Pokud si zvolíte mrazničku bez popisu, pak se doporučuje uložení čerstvých potravin do horních polic.

Skříňové mrazničky oceníte zejména ve větších bytech, pokud nejste myslivec nebo nemáte potřebu zamrazovat větší objem potravin, a jejich přehlednost bude jen výhodou. Oproti pultovým mrazákům jsou objemově menší (cca 50 - 270 l), menší zápor shledávám v tom, že se jejich vnitřek ohřeje a pokryje námrazou během kratší doby. Máte-li možnost, pak si při výběru raději zvolte mrazničku s celoplastovými zásuvkami, neboť u koše se může stát, že k němu potraviny přimrznou.
truhlicova-pultova-mraznicka-obrazek.jpg
truhlicova-pultova-mraznicka-obrazek.jpg - truhlicova-pultova-mraznicka-obrazek.jpg
Pultové mrazáky
jsou charakteristické svým vyšším objemem (i více než 500 l). Toto je jejich hlavní devíza. Pultové mrazáky ocení zejména ti, kdo konstantně zamrazují větší množství potravin - velké nákupy, ovoce a zelenina z vlastní zahrady, větší kusy masa, zvěřiny atd.
Oproti zásuvkovým mrazákům však uskladnění potravin již nebude tolik přehledné - tento handicap se ovšem výrobci pokoušejí odstranit tím, že vybavují pultové mrazničky praktickými odkládacími koši.
Uživatelský komfort

Co je to šestý smysl

Senzor zabudovaný uvnitř mrazničky doručí informaci o změně teploty do kontrolního centra, které rozezná, kdy je zapotřebí zapnout kompresor, aby se udržela teplota stále na optimální úrovni. Elektronicky řízené proudění studeného vzduchu reguluje teplotu a vlhkost vzduchu a zabraňuje tak tvorbě námrazy (funkce No frost).
6. smysl citlivě zaznamená každou změnu teploty po otevření dvířek chladničky a vyrovná ji pětkrát rychleji než běžná mraznička. Poskytne vám tak optimální podmínky pro uskladnění a zachování čerstvosti potravin na dlouhý čas.

Nofrost

Každého uživatele zaručeně potěší, že v nabídkách se stále častěji objevují mrazničky s funkcí Nofrost, jež nás zbaví nepříjemné práce s odmrazováním.

Superfrost

Další podanou rukou komfortu uživatele je funkce pro rychlé zmrazení potravin (superfrost automatika - mrazáku rychle poklesne teplota, po zamrazení potraviny pak automaticky přepne zpět do obvyklého chodu). Mrazničky vyšší třídy jsou také opatřeny ovládacími panely, které jsou vybaveny speciálními senzory určenými jak ke kontrole, tak k zajištění správné činnosti mrazničky regulací teploty.

Kontrola teploty a alarm

Právě u vyšších tříd probíhá kontrola teploty elektronicky. Kontrolky na panelech pak informují uživatele o momentální vnitřní teplotě mrazničky, stupni mrazení přístroje. Mrazáky mohou být také vybaveny světelným a akustickým alarmem, jenž upozorní na zvýšení teplot nad danou mez.