Dobré odpoledne, dnes je neděle 24.9.2023, svátek slaví Jaromír, zítra Zlata.

Návod jak poznat bourané auto - sváry, lemy, tmel, airbag, skla, pásy

navod-jak-poznat-havarovane-auto-v-bazaru-prah-lemy-skla-pas-datum-vyroby

navod-jak-poznat-havarovane-auto-v-bazaru-prah-lemy-skla-pas-datum-vyroby
Při prohlídce auta se zaměřte na několik hlavních bodů. Podle nich můžete poznat, že vůz byl bouraný. U některých aut je to vlastně konečná stanice, protože jejich konstrukce je taková, že nejdou opravit. Hlavně mluvíme o hliníkových karoseriích stavěných na centrálním nosném tubusu. Ale i u ostatních aut je dobré se bouranému vozu vyhnout.

___
___

 

Otisk čelistí rovnací stolice

Pokud je na voze větší havárie, tak se vůz musí dát na rovnací stolici, vůz se do ní upíná na prazích, na stejném místě, kam dáváte zvedák při výměně kola. Na nich pak zanechá otisk jejich čelistí. Pokud zde tento otisk najdete, můžete již jen hledat opravované místo.

 

Sváry

Zkontrolujte všechny sváry. Ty musí být originální, přesné a v perfektním rozestupu. Pokud jsou vychýlené, bez překrytí barvou nebo zcela chybí, pak je to známka výměny dílu. Nejdůležitější sváry najdete na podbězích kol a pod těsněním dveří. To jde jednoduše sejmout a zase nandat. Nemusíte mít tedy výčitky svědomí, když je strhnete. Také v kufru za výplněmi jsou důležité sváry, na které je třeba kouknout. Třeba Peugeot 206 má na zadním překladu kufru vyražené VIN číslo. Bylo-li auto nabouráno zezadu, musí se tenhle díl vyměnit. Jenže VIN číslo se nesmí přerážet...

 

Lemy

Všechny lemy karoserie musí sedět. Samozřejmě, že automobilky se snaží, aby ohnuté plechy spolu seděly a nikde nepřečnívaly. Dosazovaný díl to nikdy nezvládne, protože auto už pracovalo a nesedí tedy na originální stolici.

 

Tmel

Vytmelené dveře poznáte podle hmatu, protože má jinou strukturu povrchu. Také těsnící tmely si zaslouží vaší pozornost. Jiné, než originální tmely poznáte podle jiné barvy a struktury.

 

Datum výroby

Automobil má po sobě různé hologramy s daty výroby, které by se měly shodovat. Třeba na bezpečnostních pásech, překladu za chladičem (tzv. „brejle“), sklech oken apod. Pokud máte auto z roku 2005, pak rok 2006 na sklech nebo pásech znamená, že někde byl nějaký problém. Nejspíš havárie.

 

Vystřelený airbag

První známkou vystřeleného airbagu je špatně padnoucí kryt na volantu. Při vystřelení se totiž kryt od svého lůžka utrhne a vrátit ho do té samé polohy je prakticky nemožné. Proto se někteří podvodníci snaží překrýt volant neoriginálním dílem. Ten ale na sobě velmi často nemá napsáno označení SRS, Airbag a logo automobilky.

 

Kontrola airbagu

Druhým jasným signálem je přepojení kontrolky airbagu na přístrojové desce. Po otočení klíčku do první polohy se rozsvítí kontrolky na přístrojové desce a postupně zhasínají. Důležité je slovo postupně! Pokud zhasnou všechny najednou nebo kontrolka airbagu zhasnou současně s jinou kontrolkou, znamená to, že podvodníci přepojili kontrolku na jinou. Airbag je pak s téměř stoprocentní jistotou nefunkční.