Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 13.6.2024, svátek slaví Antonín, zítra Roland.

Jak vybrat kvalitní autoškolu, změna autoškoly

jak_vybrat_kvalitni_autoskolu_rady_tipy_navod.jpgPtáte se jak si vybrat autoškolu, která vám poskytne adekvátní výcvik podle zákona 247/2000 Sb.? Nenechte se nalákat na nízkou cenu služeb a dbejte třeba i podle referencí svých známých na kvalitu toho, co požadujete. Ale pozor - není pravidlem, že drahá autoškola provádí automaticky kvalitní výcvik!

___

 

Spoustě lidí jde o peníze až na prvním místě, proto jejich dotaz na autoškolu je omezen na jednu otázku: "Kolik u Vás stojí autoškola". Není to špatná otázka, ale je důležité se zeptat i na další záležitosti, které mají vliv na konečnou cenu výcviku. Například jestli je v této ceně zahrnutý kompletní výcvik včetně závěrečné zkoušky. Setkal jsem se s autoškolami, u kterých se i za první závěrečnou zkoušku platilo až 1000,-. Další položkou, která se Vám může odrazit v celkové ceně je i cena "kondiční jízdy". Tuto jízdu můžete potřebovat v případě, že si i po absolvování všech vyučovacích hodin jízd nebudete pořád jisti za volantem, a budete se chtít ještě nějakou jízdou navíc zdokonalit. I přes veškerou Vaši i naši snahu se závěrečná zkouška na poprvé nemusí povést a pak budete muset jít na "opravné zkoušky" . Proto se informujte i na cenu této opravné zkoušky.

Vlastní kvalita výuky je řekl bych ještě důležitější, než to, kolik zaplatíte za výcvik. Doporučuji získat dostupné informace od Vašich kamarádů a blízkých. Nejlepší jsou přímé zkušenosti z absolvované výuky v autoškole. Pořád je hodně autoškol, které žijí jen díky větě "Můj známej má autoškolu". Toto nejsou moc dobrá doporučení. Mnohem lepší je pokud uslyšíte větu typu "Tam jdi, tam se ti opravdu věnují na 100%".

Vřele doporučuji zajít do Vámi předběžně vybrané autoškoly a podívat se, jaké má zázemí a jak na Vás zapůsobí personál. V nedávné době jsem vstoupil do jedné brněnské autoškoly a nestačil se divit. Otřískané lavice, rozhrkané židle a v kanceláři na kterékoliv vodorovné ploše asi 20 cm nepořádku a paní sekretářka měla do příjemné a sdílné osoby na míle daleko.

Při výcviku si pohlídejte, aby Vám byla poskytnuta kompletní výuka. Ze zákona jste povinni absolvovat na skupinu "B" 28 vyučovacích hodin jízd. Obvykle se jezdí 14 jízd po 90 minutách.

Na motocykl se tento počet jízd liší v závislosti o jaký motocykl se jedná. Je to buď 7 hodin jízd na sk. "AM" nebo o 13 hodin jízd na sk. "A1","Ao" nebo "A". Krácení těchto jízd a hrubost učitelů je asi největší prohřešek autoškoly vůči uchazečům. Dále máte nárok na minimálně 12 vyučovacích hodin teorie, 2 vyučovací hodiny údržby vozidla (na motocykl 1 hodina) a 4 hodiny zdravotnické přípravy. údržby.

Pokud jste si vybrali autoškolu podle těchto rad a přesto nejste spokojeni s přístupem autoškoly k Vám a Vaší výuce, máte ze zákona právo i v průběhu výcviku převést tento výcvik do jiné autoškoly. Autoškola je povinna Vám tento přestup umožnit a navrátit Vám peníze za nedokončený výcvik. Je ale potřeba počítat s tím, že si autoškola naúčtuje nějaký storno poplatek. O jeho výši se informujte před zahájením Vašeho výcviku.