Dobré dopoledne, dnes je neděle 21.4.2024, svátek slaví Alexandra, zítra Evľénie.

Změna pohlaví z ženy na muže - informace

Překvapil mě příběh Chastity, dcery americké zpěvačky Cher, která se nedávno prohlásila za muže, podstoupila náročné operace a nyní žije se svou bývalou lesbickou přítelkyní jako muž Chaz. Kolik je takových případů u nás a jak se jim se změněnou identitou daří žít? Lída
___
___


ODPOVĚĎ:

Jedná se zřejme o případ transsexuality. Již před narozením se v mozku člověka vytváří centrum takzvané sexuální identifikace. V důsledku toho se muž cítí jako muž a žena jako žena. Někdy však dochází k opačnému cítění, kdy třeba citovaná dcera zpevačky se narodila jako žena, a přitom se tajně cítila mužem. Takových případů není moc, vyskytují se sotva u promile populace.

Operace genitálu má nezvratné účinky. Na základě rozhodnuti odborné komise se těmto lidem povoluje změna pohlaví ve smyslu jejich cítění. Operační zákroky ovšem nejsou nijak jednoduché a většinou se nepodaří docílit dokonalého vzhledu ani funkce pohlavního ústrojí. Povolí se i změna pohlaví v matrice a v osobních dokladech.
Se změněným pohlavím pak tito lidé bývají spokojeni a jejich okolí o této změně často ani netuší. Někteří lidé s rysy exhibicionismu pak mohou ovšem tuto změnu pohlaví na veřejnosti publikovat a využít toto mediálně zajímavé téma ke svému zvíditelnění, reklamě a propagaci.
Už proto je povolování změny pohlaví administrativně náročné a předchází mu řada odborných vyšetření. Ty musí prokázat, že zůstat bez zákroku je pro dotyčného jedince horší než podstoupit sérii operací.