Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Zajištění náhradního bytu, bydlení, vymáhání nájemného exekučně

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Zajištění náhradního bytu, bydlení, vymáhání nájemného exekučně Email
Neděle, 07. březen 2010 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2662x

Jsme manželé, žijeme ve velkém bytě 1. kategorie. Bohužel máme nedostatek financí a z toho důvodu jsme už několik měsíců nemohli zaplatit nájemné. To jsme vysvětlili vlastníkovi bytu a požádali jej, aby nám pomohl obstarat jeho výměnu za menší a levnější. Majitel bytu nám nabídl přestěhování do náhradního bytu na vesnici, to se nám ale z více důvodů nelíbilo.

______

Majitel bytu (resp. domu) nato požádal soud o přivolení výpovědi nájmu bytu s odůvodněním, že jsme my jako nájemníci nezaplatili už více než 3 měsíce smluvené nájemné. Současně vlastník domu navrhl, aby nám soud uložil povinnost přestěhovat se do nabídnutého levného náhradního bytu.
U soudu výpovědní důvod obstál, soud tedy přivolil k výpovědi nájmu, ale neuložil nám povinnost přestěhovat se na vesnici do nabídnutého náhradního bytu, protože manžel jako živitel rodiny (já jsem v invalidním důchodě) by odtamtud nemohl dojíždět do svého zaměstnání. Podle rozhodnutí soudu budeme povinni byt v pronajímatelově domě vyklidit, až nám bude zajištěn náhradní byt v téže obci, v níž je byt vyklizovaný. Jak je to se zajištěním náhradního bydlení? Co bude dál? Natálie


ODPOVĚĎ:
Odpověď na Váš dotaz v postatě je obsažen již v samotném dotaze. Snad k upřesnění: náhradní byt v tomto případě nemusí být kvalitou rovnocenný bytu vyklizovanému, ale musí zajišťovat svou vlikostí a vybavením lidsky důstojné ubytování nájemců. Zajišťování bytových náhrad přostřednitvím obcí bývá zdlouhavé a někdy i beznadějné. Proto by se současný pronajímatel měl především snažit o zprostředkování vhodné výměny bytů. Ta však vyžaduje souhlas pronajímatelů, z nichž málokterý asi bude ochoten přijmout do svého domu nájemce podezřelé z insolvence.

Je možné, že vymáhání dlužného nájemného bude řešeno proti vám exekučně (např. srážkami ze mzdy, zabavením movitého majetku apod.).

(Občanský zákoník §711, §712, §715, §710)


 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny