Dobré dopoledne, dnes je pondělí 25.9.2023, svátek slaví Zlata, zítra Andrea.

Zajištění náhradního bytu, bydlení, vymáhání nájemného exekučně

Jsme manželé, žijeme ve velkém bytě 1. kategorie. Bohužel máme nedostatek financí a z toho důvodu jsme už několik měsíců nemohli zaplatit nájemné. To jsme vysvětlili vlastníkovi bytu a požádali jej, aby nám pomohl obstarat jeho výměnu za menší a levnější. Majitel bytu nám nabídl přestěhování do náhradního bytu na vesnici, to se nám ale z více důvodů nelíbilo.

______

Majitel bytu (resp. domu) nato požádal soud o přivolení výpovědi nájmu bytu s odůvodněním, že jsme my jako nájemníci nezaplatili už více než 3 měsíce smluvené nájemné. Současně vlastník domu navrhl, aby nám soud uložil povinnost přestěhovat se do nabídnutého levného náhradního bytu.
U soudu výpovědní důvod obstál, soud tedy přivolil k výpovědi nájmu, ale neuložil nám povinnost přestěhovat se na vesnici do nabídnutého náhradního bytu, protože manžel jako živitel rodiny (já jsem v invalidním důchodě) by odtamtud nemohl dojíždět do svého zaměstnání. Podle rozhodnutí soudu budeme povinni byt v pronajímatelově domě vyklidit, až nám bude zajištěn náhradní byt v téže obci, v níž je byt vyklizovaný. Jak je to se zajištěním náhradního bydlení? Co bude dál? Natálie


ODPOVĚĎ:
Odpověď na Váš dotaz v postatě je obsažen již v samotném dotaze. Snad k upřesnění: náhradní byt v tomto případě nemusí být kvalitou rovnocenný bytu vyklizovanému, ale musí zajišťovat svou vlikostí a vybavením lidsky důstojné ubytování nájemců. Zajišťování bytových náhrad přostřednitvím obcí bývá zdlouhavé a někdy i beznadějné. Proto by se současný pronajímatel měl především snažit o zprostředkování vhodné výměny bytů. Ta však vyžaduje souhlas pronajímatelů, z nichž málokterý asi bude ochoten přijmout do svého domu nájemce podezřelé z insolvence.

Je možné, že vymáhání dlužného nájemného bude řešeno proti vám exekučně (např. srážkami ze mzdy, zabavením movitého majetku apod.).

(Občanský zákoník §711, §712, §715, §710)