Nová témata diskuze

Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Výpověď z pronájmu bytu a právo na náhradní byt, bydlení (bytovou náhradu)

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Výpověď z pronájmu bytu a právo na náhradní byt, bydlení (bytovou náhradu) Email
Pátek, 12. březen 2010 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3528x

Jsem vlastníkem 4pokojového bytu, který pronajímám. Byt jsem pronajal jednomu muži, který mne požádal, zda by mohl jeden pokoj dát do podnájmu bezdětnému páru na dobu neurčitou. S tím jsem souhlasil. Za čtyři roky od přijetí podnájemců jsem s nájemníkem ukončil nájemní vztah dohodou. Pronajímatel byt opustil.
___
___

V bytě ale zůstal podnájemník, který dále trval na pronájmu (s tím, že s nájemníky žil déle než 3 roky a pečovali o společnou domácnost, užívali příslušenství bytu a byli nájemníkovými vzdálenými příbuznými) a v případě, že by byl pronájem ukončen po mě chtěl náhradní byt. Podnájemníci tedy usuzují, že na ně po odstěhování nájemce přešlo právo užívat celý byt a že se stali ze zákona nájemníky bytu. Na čí straně je pravda? Jsou nyní nájemníky? Aleš.


ODPOVĚĎ:
Na podnájemce nájem bytu nepřechází, takže v souvislosti se zánikem nájmu jsou povinni byt uvolnit. Jejich povinnost k vystěhování není podmíněna poskytnutím náhdradního bytu (tj. bytové náhrady).

Neodstěhují-li se podnájemníci dobrovolně, můžete vynutit jejich vystěhování soudní cestou. Budou-li podnájemíci v soudním řízení tvrdit, že nešlo o podnájem jedné místnosti, ale že byli příslušníky nájemcovy domácnosti, užívali s rodinou nájemce celý byt a pečovali o společnou domácnost, vyslechne k tomu soud patrně svědectví odstěhovaného nájemce.

Tvrzení podnájemců neobstojí vedle smlouvy o podnájmu. Kdyby je byl nájemce chtěl přijmout jako své příbuzné do své domácnosti, lze předpokládat, že by s nimi neuzavíral smlouvu o podnájmu jedné místnosti.

Obecně: S písemným souhlasem pronajímatele je nájemce oprávněn přenechat najatý byt nebo jeho část do podnájmu. Jestliže nájemce trvale opustí společnou domácnost, stávají se nájemci osoby, které pečovaly o společnou domácnost nájemce nebo na něj byly odkázány výživou, jestliže s ním žily ve společné domácnosti alespoň po dobu posledních tří let a nemají vlastní byt.

(Občanský zákoník §719, §706, §708, §709)


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny