Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Vydržení věcného břemene vstupu na pozemek, dvůr

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Vydržení věcného břemene vstupu na pozemek, dvůr Email
Čtvrtek, 15. červenec 2010 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4045x

Jsem spolumajitelka domu v němž mám koupený byt, ve kterém 29 let bydlím. Přístup k bytům vede přes dvůr, který vlastní jedna ze spoluvlastníků – dostala jej v rámci restituce. Na tomto dvoře mimo přístupu k bytům jsou i tzv. dřevníky – kóje, které mají spoluvlastníci rozděleny a jsou jimi užívány.
___
___


Věcné břemeno na užívání těchto přístupových cest nebylo nikdy stanoveno, ale domnívám se - dle Vašich odpovědí na předešlé dotazy, že došlo k tzv. vydržení břemene, jelikož jsou tyto přístupové cesty k bytům i dřevníkům užívány i ostatními spoluvlastníky více jak 10 let. Nyní jde o to, že majitelka dvora chce, abychom se finančně podíleli na jeho rozsáhlé opravě. Prosím o Vaši odpověď na tyto otázky:
1. Máme nárok na věcné břemeno v užívání přístupů k bytům a dřevníkům a může za to být požadován poplatek a asi v jaké výši, nebo je užívání bezplatné?
2. Je požadavek na nás, abychom se finančně podíleli na opravě dvora vyvozen podle nějakého právního nároku, když je jako majitelka uvedená na katastru pouze ona, nebo je to požadavek, na který nárok nemá ?
Děkuji, Zuzana


ODPOVĚĎ:

Pokud jste dvůr více jak 10 let užívali s vědomím, že nejde o Váš majetek, tak jste vydrželi věcné břemeno. Užívání věcného břemene je bezplatné, avšak jste povinni se přiměřeně podílet na údržbě a opravách nemovitosti. Ne už však na nákladech, které sledují vyšší kvalitu věci, než byla dosavadní.
Z toho vyplývá, že majitelka má podle občanského zákoníku právo požadovat od Vás příspěvek na opravu dvora, avšak pokud by chtěla př. vyměnit některé části za luxusnější apod., tak takové investice si musí zaplatit sama.
Pokud jde o poměr, kterým se budete na opravách podílet, tak ten bude zřejmě stejný pro všechny spoluvlastníky včetně majitelky, protože předpokládám, že dvůr užíváte přibližně ve stejném rozsahu.


Odověď poskytla Bezplatná právní poradna online

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny