Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Musí adresát zaplatit neobjednaný balík?

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Musí adresát zaplatit neobjednaný balík? Email
Čtvrtek, 15. červenec 2010 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3628x

Objednal jsem si v internetovém eshopu zboží. To jsem normálně převzal, zaplatil a víc od firmy nečekal. Po čase přišel druhý balíček i s novou fakturou. Bohužel můj malý syn zboží uvnitř rozbalil, takže byl obal porušen. Nevyžádaný balíček i s fakturou jsem zkompletoval a odeslal zpět do firmy. Následně mi firma poslala dopis, kde požaduje kromě částky za balík i poplatek za upomínku kvůli neuhrazení fakturované částky.

___
___

V dopise bylo mj. napsáno, že pokud nebude částka uhrazena, věc bude předána jejich právnímu oddělení a částka bude vymáhána soudně a exekučně. Zkoušel jsem do firmy volat, nikdo mi telefon nezvedl. Jsem povinen druhý balíček zaplatit? Václav


ODPOVĚĎ:

Ne, není Vaší povinností neobjednané zboží zaplatit. §53 odst. 9 Obč. zákoníku říká, že pokud poskytuje dodavatel plnění spotřebiteli bez objednávky, není spotřebitel povinen dodavateli jeho plnění ani vracet, ani jej o odmítnutí plnění vyrozumět.

 

V případě že Vám firma, která Vám balík zaslala bude vyhrožovat, věc se může dostat do trestně-právní roviny a Vy můžete věc předat k šetření orgánům činným v trestním řízení (Policii ČR).

Poněkud jiná je situace ale za okolností, kdy jste se v rámci objednávky stal členem nějakého klubu. Proto je nutné si vždy přečíst podmínky prodeje.

Firma totiž mohla využít vaší nevědomosti a je možné, že odebráním balíčku vás zavázala k některým povinnostem. Mezi nimi může být i již zmíněné zasílání balíků, které musíte zaplatit nebo složitě vrátit.

Pokud se tak stalo a Vy jste se stal členem nějakého klubu, je nutné telefonicky, ale určitě raději i písemně své členství zrušit a požádat klub, aby Vám žádné další balíčky nezasílal.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny