Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Vydědění manžela, manželky - jak neudělat chybu

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Vydědění manžela, manželky - jak neudělat chybu Email
Středa, 03. březen 2010 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 7172x

Jsme dva synové z prvního manželství našeho otce. Otec zemřel. Za života uzavřel druhé manželství, manželka s ním ale dlouhodobě nežila ve společné domácnosti, nestarala se o něj a žili prakticky jako cizí lidé. Dokonce mu neodpovídala na dopisy a nebrala telefon. Na základě toho se za života tatínek rozhodl, že vydědí manželku.
___
___

My si myslíme, že listina o vydědění má stejné právní náležitosti jako závěť a že je proto nutné z ní vyvodit patřičné důsledky, jako kdyby ustanovil závětí své dědice nás. Když se otec rozhodl, aby jeho manželka nedědila, dle našeho názoru je nutné tuto skutečnost brát v potaz a projevenou otcovu vůli respektovat. Jeho manželka říká, že je manželka se nechala slyšet, že je vydědění mneplatné, protože zákon neumonuje vydědit manželku. Kdo má tedy pravdu? Petr a Aleš

ODPOVĚĎ:
Váš otec, tedy zůstavitel učinil chybu. Místo závěti, ve které by určil za dědice své syny, sepsal listinu o vydědění. Zákon totiž připouští jen vydědění potomků, takže vydědění manželky je stkučně neplatné.

Je škoda, že se váš tatínek za života neporadil s právníkem, tato chyby má závažné právní důsledky především pro vás, potomky.

Dobrou vůlí by bylo, kdyby vyděděná manželka respektovala zůstavitelovu vůli a vzdala se dědictví. To ale není  v tomto případě vynutitelné.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny