Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek slaví Ondřej, zítra Iva.

Vliv mléka na potenci a kvalitu, pohyblivost spermií

S manželem se už rok pokoušíme o dítě a teď se dočítám, že prý mléčné výrobky mají na mužské sperma a pohyblivost a aktivitu spermií negativní vliv. Mám mu zakazovat i zmrzlinu? Alena

___

___

ODPOVĚĎ:

Tato informace je dost zkreslená, mléčné výrobky rozhodně kvalitu mužských spermií a jejich pohyblivost neohrožují. Vznik takovéto nebezpečné mléčné fámy možná pochází z prokázaného negativního vlivu hormonu prolaktinu. Tento hormon je produkován mozkovým podvěskem a příznivě ovlivňuje tvorbu mateřského mléka. Jeho vedlejším účinkem je snížená chuť k pohlavnímu styku (snížení sexuálního libida) a také snížení produkce spermií.

Vysvětluje se tím fakt, že kojící žena má opravdu sníženou touhu po pohlavním styku a jiných sexuálních aktivitách. Zvýšenou hladinu hormonu prolaktinu může někdy způsobit také nádor mozkového podvěsku (prolaktinom), většinou ale nejde o nádor zhoubný.

Prolaktin nezávisí na lidské stravě. Jedinec postižený tímto stavem může kromě snížené chuti na sex (snížení sexuálního libida) také pozorovat jakýsi výtok z prsních bradavek. Tato souvislost hormonu působícího na tvorbu mléka s nižší sexuální aktivitou a sníženou plodností možná způsobila tu zkreslenou představu o škodlivosti mléka a mléčných výrobků. Je to tedy pouhá fáma a klidně si mléčné výrobky užívejte dosysta.