Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 25.4.2024, svátek slaví Marek, zítra Oto.

Vliv hudby na miminko, plod v děloze

Slyšela jsem, že prý prospívá miminkům v břiše pouštění hudby. Prý to blahodárně prospívá jejich vývoji. Je to pravda? Magda

___
___

ODPOVĚĎ:
Na úvod bych možná slovo miminko zaměnil za slovo embryo nebo plod (které lépe vystihuje skutečnost).
Vliv hudby na lidskou psychiku je znám od dávnověku, známe různé druhy hudby – podpůrná, posilující (tu si třeba zpívali bojovníci ve válce) či naopak meditativní a zklidňující. V medicíně se příznivému vlivu hudby na psychiku věnuje muzikoterapie.

Obecně jsou stavy matky přenášeny i na plod – když je matka neklidná, úzkostná a má neklidné těhotenství, vnímá toto i plod (a naopak). Dle pokusů posledních let (doprovázených ultrazvukovým vyšetřením při pouštění hudby) hudba v těhotenství může skutečně přispívat k příznivému a harmonickému vývoji plodu.

Vliv má poslech hudby matky, tak i plodu (např. přiložením malého reproduktoru nebo širokých sluchátek na břicho s nehlučnou klidnou hudbou).

Na závěr bych chtěl ještě vzpomenout na skutečnost, že i hudba poslouchaná např. v automobilu má vliv na psychiku řidičů. Studie prokázaly, že živá, agresivní, nahlas puštěná hudba může vyvolat i agresivitu v řízení (tzv. ofenzivní styl jízdy) a klidná harmonická hudba vede ke klidnému stylu jízdy (defenzivní jízda). Jde o vcelku analogickou situaci.