Příjemnou noc, dnes je středa 12.6.2024, svátek slaví Antonie, zítra Antonín.

Rozdíl mezi darování orgánů a darování těla pro anatomické účely

Rád bych se zeptal, jaký je rozdíl mezi darováním orgánů a darováním těla pro účely pitvy na anatomii lékařské fakulty. Díky, Roman

___
___


ODPOVĚĎ:

Jak sám tušíte, je rozdíl mezi věnováním vlastního tělo pro lékařské účely za svého života a něco jiného, když jsou člověku jako dárci po smrti odebrány orgány pro živého pacienta.

Student medicíny potřebuje k učení lidské tělo. Jedině na něm si v praxi "osahá" anatomii člověka. Ke studijním potřebám můžete své tělo darovat i vy. V praxi lidské tělo ke studijním účelům putuje do anatomického ústavu, se kterým jste si darování těla domluvil. Pokud chcete darovat své tělo studentům medicíny, během života musíte uzavřít s anatomickým ústavem smlouvu. V daném ústavu jsou také archivovány všechny smlouvy s lidmi, kteří se rozhodli podobně. Stojí v nich, že se zájemce zařazuje do registru potenciálních dárců.

Toto dárcovství je zadarmo, fakulta ale zaplatí pohřeb.

Zatímco s darováním těla pro anatomické účely je nutný souhlas dárce, s darováním orgánů není ale nutný souhlas. Ten je automatický - jde o tzv. předpokládaný souhlas s darováním orgánů.