Dobré odpoledne, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Rizika obezity - cukrovka, rakovina, infarkt, mrtvice, artróza kloubů, vysoký tlak

Moje mamka je obézní. Snažím se jí přimět k hubnutí, ale moc to nezabírá. Můžu se zeptat jaká jsou hlavní zdravotní rizika obezity? Třeba to s ní pohne. Šárka

___
___

ODPOVĚĎ:
Obézní lidé mají častěji cukrovku 2. typu (která může vést k poškození sítnice, ledvin, způsobuje poškození periferních nervů), obézní lidé mají dále artrózu velkých nosných kloubů (kyčle, kolena) a bolí je často páteř. Dalším rizikem jsou srdečně-cévní (kardiovaskulární) nemoci – infarkt, mrtvice, angina pectoris. Obézní lidé bojují s vysokým krevním tlakem. Tito lidé mají také často zvýšenou hladinu cholesterolu (to vede k hromadění aterosklerotických nánosů cév).  Neposledním rizikem je také vyšší výskyt nádorových onemocnění (tlusté střevo, prs, ledvina, děložní čípek ad.).
 
U hubnutí je velmi podstatná vůle – maminka musí chtít zhubnout. Bez vůle to půjde jen těžko. Pomoci by jí mohlo hubnutí pod vedením výživového specialisty nebo dietetika. Už to, že někdo na ni „dohlíží“ a je jí oporou, fandí jí v hubnutí, může mít dobrý vliv na hubnutí.

Snížení hmotnosti je komplexní děj, kdy je nutné nejen kompletní předělání jídelníčku, ale také vhodná pohybová aktivita. Mnoho zajímavých faktů se můžete dozvědět v pořadu Jste to co jíte, jehož novou sérii právě začala vysílat televize Prima.