Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Psychoterapie při depresi aneb co dělat při depresi

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Psychoterapie při depresi aneb co dělat při depresi Email
Čtvrtek, 07. duben 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3708x

Léčím se s depresemi, vcelku úspěšně, ale nevím jak dál vyplnit volný čas a jak se udržet v dobré psychické a náladové kondici. Co tedy dál? Jana

___
___

Příčina deprese, léčba antidepresivy

Ač si to mnozí nemyslí, deprese je nemoc. Jde o poruchu v tvorbě neurotransmitterů (přenašečů v mozku) a to především nedostatek noradrenalinu a serotoninu. Skutečně je základem léčba antidepresivy (které neurotransmitterovou insuficienci kompenzuje).

Jak si vylepšit náladu při léčené depresi

Různí lidé mají různé způsoby, jak se udržovat v dobré náladě. Určitě není dobré být někde v koutku a nic nedělat. Pokud je to možné, léčící se osoba by v kompenzované fázi léčby deprese měla vyhledávat různé aktivity. Jaké zvolí záleží na jejím založení. Spektrum způsobů, jak si vylepšit náladu je skutečně individuální a velmi široké. Někomu dělá na duševno dobře uklidit si doma (připodobňují to „uklidím si doma, uklidím si v sobě“), jiný vyhledává příjemnou hudbu, další se naloží do vany a někdo vyhledává společnost blízkých (rodiny) nebo přátel (kamarád, kamarádka), kteří jsou optimisticky laděni. Podstatný je i dostatek spánku, ale myslet bychom měli i na pohybové a sportovní aktivity (i ty mohou díky endorfinu vylepšit náladu) a je jedno, jestli jde o běh, plavání nebo jen svižná procházka.

Introvertněji založení lidé dávají přednost pomazlení se zvířetem (pes, kočka), knížce či dobrému filmu (lépe komedie). Vylepšit náladu může také jídlo, většinou kalorické – např. čokoláda (s tím bychom to ale neměli přehánět, jinak nás nemine obezita).

Špatným nápadem nemusí být ani změna prostředí – na pár dní odjet do lázní, ke známým či k rodině nebo zajet na dovolenou.

Z výše uvdeného vyplývá, že vylepšení nálady je hodně individuální podle potřeb dané osoby a hodně je závislé také na fantazii. Obecný recept neexistuje, ale jedno pravidlo je - každý den si něčím udělat radost, mít se na co těšit. A je jedno, jestli to bude setkání s kamarádem, kamarádkou či zda si koupíte něco na sebe nebo si koupíte dobrý zákusek.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny