Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Proč chce zaměstnavatel podepsat mandátní smlouvu a ne pracovní?

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Proč chce zaměstnavatel podepsat mandátní smlouvu a ne pracovní? Email
Čtvrtek, 01. prosinec 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2331x

Budu pracovat pro jednu firmu, nový zaměstnavatel mi říkal, že podepíšeme mandátní smlouvu. Na to jsem mu sice kývla, ale pak jsem nad tím doma přemýšlela, proč nechce podepsat normální pracovní smlouvu. Poradíte? Tereza

___
___


ODPOVĚĎ:

Ve Vašem případě by nešlo o běžný pracovní poměr, ale o práce konané na základě obchodního zákoníku. Pokud byste přistoupila na tento způsob spolupráce, nestala byste se zaměstnankyní. Neplynuly by vám tím pádem žádné požitky, práva a povinnosti podle pracovního práva. Rovněž by za vás nikdo neodváděl pojistné na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení, stejně tak o zdanění příjmu byste se musela postarat sama. Jednalo by se totiž o vztah mezi dvěma podnikatelskými subjekty. A v čem mandátní smlouva spočívá?

Mandantář se zavazuje, že pro mandanta za úplatu zařídí nějakou obchodní záležitost, například že bude shánět klienty či zastupovat podnik při určitých jednáních.

Zřejmě byste tedy pracovala pro firmu ne jako běžný zaměstnanec, ale jako obchodní zástupce. Více viz § 566-576 Obchodního zákoníku.

 


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny