Dobrý podvečer, dnes je pátek 1.3.2024, svátek slaví Bedřich, zítra Anežka.

Přepracovaný partner řeší únavu alkoholem - jak z toho ven?

Můj partner byl vždycky pracovně velmi vytížený, rok od roku je to horší a horší, ke všemu začal stres a přepracovanost pravidelně "léčit" alkoholem. Už si toho všimli i jeho kolegové. V opilosti dokáže být pak dost nepříjemný. Nevím si rady. Hanka__

___

ODPOVĚĎ:

Závislost - a o tu u partnera s největší pravděpodobností půjde - bývá zpravidla snahou o únik a signalizuje nespokojenost v nějaké oblasti života. Její léčba je běh na dlouhou trať, přičemž start začíná v momentě, kdy závislá osoba vůbec připustí existenci problému. Z Vašeho dotazu je patrné, že zdroj nespokojenosti vidíte v nadměrné pracovní zátěži a ve stresu s ní souvisejícím. Neuvádíte, zda jste už o problému s partnerem mluvili.

Každopádně doporučuji činit tak pouze v momentě, kdy je střízlivý; nejlépe mu dát jasně najevo, že současný stav je pro Vás neúnosný a zároveň mu nabídnout pomocnou ruku při řešení, kdy by bylo vhodné obrátit se na odborníka s AT specializací.

Bude-li partner situaci bagatelizovat a stavět se k veškerým nabídkám odmítavě, nezbude Vám než stanovit ultimátum, buď konec pití alkoholu do předem určeného data, nebo konec vztahu. Ovšem takto rázný požadavek vyřkněte jen v okamžiku, kdy budete vědět, že v případě nutnosti dokážete být důsledná a dostatečně silná k naplnění uvedených hrozeb. Nedovolte, aby závislost na alkoholu narušila nenávratně i Váš život.

Další informace Vám může přinést také web www.alkoholik.cz

 

 

Odpověděla: Mgr. Hana Taněvová - psycholog