Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Pravomoci osoby oprávněné věcným břemenem doživotního užívání nemovitosti

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Pravomoci osoby oprávněné věcným břemenem doživotního užívání nemovitosti Email
Čtvrtek, 09. červen 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3360x

Co si může dovolit osoba s věcným břemenem užívání nemovitosti? V rodinném domě, který obýváme má tchán bezplatně zřízeno věcné břemeno doživotního užívání nemovitosti. Může spolu s vlastníkem (manžel) užívat kuchyň a obývací pokoj. Taky zde může přijímat návštěvy, kdykoli a kohokoli podle svého uvážení.

___
___
Předpokládám, že i on musí akceptovat naši přítomnost v době jeho návštěvy. Veškerý nábytek a vybavení je naše. Může tchán trvat na tom, že zde chce mít např. hodiny, které my nechceme, že chce v televizi sledovat jiný program než my? Podotýkám, že tchán může výlučně sám používat ložnici a svoji menší kuchyň. Měl by přispívat poměrným dílem na energie, pokud není vysloveně napsáno, že bude cokoli platit? Za jakých podmínek může tchán požadovat vrácení darované poloviny domu? Za těch deset let jsme do domu hodně investovali (zateplení, nová fasáda, plastová okna apod). Žije tu s přítelkyní. Minimálně polovinu roku i více tráví oba v tomto rodinném domě, můžeme chtít, aby přispívala poměrnou částí na energie nebo může argumentovat, že „je jen návštěva“. Děkuji, Petra

 

ODPOVĚĎ:

Na spoluužívání kuchyně a obývacího pokoje se musí dohodnout vlastník nemovitosti (Váš manžel) a oprávněný z věcného břemene (Váš tchán), tudíž Váš tchán nemůže trvat např. na umístění hodin, ale musí se na tom dohodnout.

Jelikož jste věcné břemeno zřídili bezplatně, tak se tchán podílet na nákladech dané nemovitosti nemusí. Dárce (Váš tchán) se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný (Váš manžel) chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy.

Přítelkyně Vašeho tchána by se měla podílet na nákladech dané nemovitosti, protože  nemá právo danou nemovitost užívat bezplatně, tak jako Váš tchán.


 

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny