Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Postup pro výpočet úroku z prodlení dle novely 2010

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Postup pro výpočet úroku z prodlení dle novely 2010 Email
Neděle, 16. leden 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3312x
Dobrý dem, půjčila jsem známé finanční částku, sepsaly jsme smlouvu o půjčce, kde je datum půjčení, datum kdy je má vrátit a částka, samozřejmě podpis. (tedy jsou splněny všechny náležitosti). Peníze mi nevrátila, prosím poraďte zda si můžu účtovat úroky, i když v té naší smlouvě žádné sankce nejsou. Pokud ano, v jaké výši. Děkuji, Renata
___
___

ODPOVĚĎ:

Půjčka jako pojmenovaný smluvní typ v Občanském zákoníku zahrnuje možnost (nikoli povinnost) věřitele požadovat po dlužníkovi za půjčku úrok. Takže máte zákonný nárok na úroky z prodlení.

Nedoporučuji Vám, abyste sama vypočítávala úrok z prodlení – procentuální repo sazba je stanovena na pololetí Českou národní bankou k níž se připočítává 7 procentních bodů, navíc od 1.7.2010 proběhla novela, která úrok z prodlení stanovila fixní částkou. Takže do novely se úroky z prodlení vypočítají podle repo sazby ČNB zvýšené o sedm procentních bodů (a to každý půlrok od vzniku prodlení zvlášť) a od novely se vypočítává fixní sazbou.

Podejte žalobu na soud, protože Vám známá peníze nejspíš dobrovolně nevrátí a jiná legální cesta není. Takže buď žalujte částku půjčenou navýšenou o úroky z prodlení nemusíte to vypočítávat, soud to udělá sám; anebo věc předejte advokátovi – můžete požadovat třeba jenom sepsání soudního podání bez dalšího zastoupení a on je Vám schopný úroky spočítat (má na to odborný software) a podat na soud už to můžete potom sama.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny